Od czwartku trwa na krakowskim Rynku Głównym wielkie 18-dniowe święto folkloru - 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Jest okazją, by obejrzeć i zakupić rękodzieło artystyczne, podglądać przy pracy i porozmawiać z twórcami ludowymi (jak np. koronczarki) czy przedstawicielami ginących zawodów. Organizatorzy zapraszają też na występy zespołów i kapel ludowych oraz degustacje regionalnych produktów - z różnych części Polski, ale też z innych regionów Europy.
Spotkanie ze sztuką ludową w samym sercu Krakowa będzie trwało aż do 26 sierpnia. W sumie w ramach targów zaprezentuje się ok. 700 twórców, a podczas imprez towarzyszących na estradzie na Rynku, wystąpią zespoły folklorystyczne, kapele i artyści ludowi z Polski, Słowacji, Ukrainy, Łotwy, Rumunii, Cypru, Grecji, Włoch, Hiszpanii. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w kraju.
Sól naszej ziemi
- Sztuka ludowa to sól naszej ziemi. Bez niej nie byłoby mazurków Chopina, „Wesela” Wyspiańskiego, „Harnasi” Szymanowskiego, „Krzesanego” Kilara, piosenek Skaldów, Zakopowera czy Golców. Bez sztuki popularnej nie byłoby sztuki wysokiej - podkreśla Józef Spiszak, prezes zarządu firmy „Imago” Centrum Sztuki Ludowej, która jest organizatorem targów.
Każdy dzień imprezy przynosi nowe atrakcje. I tak np. dzisiaj (sobota) trwa na targach Dzień Węgier. Od godz. 12 przewidziana jest prezentacja miasta Nyíregyháza. Będzie można podziwiać występy ludowych zespołów muzycznych, pieśni i tańca, chóru polsko--węgierskiego. Prezentowane też będzie tamtejsze rękodzieło i produkty regionalne.
W niedzielę, 12 sierpnia, też od godz. 12 - dzień pod hasłem „Pępek Świata nazywa się Kraków”. Wystąpią: zespół Orawska Rodzina, Kapela z Bronowic, Crazy Accordion Trio, Zespół Kindry Zwierzynieckie, Grupa Franka Makucha, a o godz. 19 Aleksander Łodzia--Kobylińki „Makino” i Andrusy zaproszą na zabawę taneczną.
W programie targów są prezentacje gmin, miast i powiatów z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia. 13 sierpnia zaplanowany jest Dzień Sędziszowa, 14 sierpnia - Dzień Powiatu Tarnowskiego, 16 VIII - Dzień Pińczowa (m.in. z konkursami o Ponidziu).
Swoje dni na targach będą miały także Słowacja (17 VIII), Rumunia (18 VIII) i Ukraina (24 VIII), a zespoły z Grecji, Hiszpanii czy Łotwy wystąpią podczas Dnia Europy Południowej 19 sierpnia.
Podczas targów można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez twórców ludowych - m.in. koronki klockowej, haftu, garncarstwa, rzeźby w drewnie. Chętni mogą się nauczyć tańców regionalnych.
Smakowity letni festiwal
Od 15 do 19 sierpnia z kolei na krakowskim Małym Rynku odbędzie się Festiwal Pierogów. Organizowany jest już po raz szesnasty.
Organizatorzy - Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakowska Kongregacja Kupiecka - zapraszają na kilkudniowe ucztowanie i warsztaty kulinarne, a dokładnie - lepienia pierogów. Również tutaj na odwiedzających czekają atrakcje muzyczne - np. w czwartek 16 sierpnia o godz. 19 zagra Sokół Orkestar, a w piątek 17 sierpnia również o 19 - Kapela Hanki Wójciak.
W tym roku spróbujemy pierogów z 15 różnych punktów gastronomicznych, które będą walczyć o dwie nagrody: przyznawaną przez jurorów statuetkę św. Jacka z pierogami oraz nagrodę publiczności - statuetkę Kazimierza Wielkiego. Na najlepszego pieroga będzie mógł zagłosować każdy, kto 17 sierpnia odwiedzi Mały Rynek, skosztuje oferowanych produktów i wypełni kupon konkursowy. Głosowanie - do godziny 18.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!