https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

50 tys. ministrantów z całego świata spotkało się w Rzymie. Wśród nich Franek i Janek z Krakowa. Co tam robili?

Marcin Banasik
Franek i Janek są lektorami, do ich zadań należy odczytywanie podczas mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego.
Franek i Janek są lektorami, do ich zadań należy odczytywanie podczas mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/F. Baran
Ponad 50 tys. ministrantów z 20 krajów świata, a wśród nich Franek i Janek – lektorzy z Archidiecezji Krakowskiej. Co dał im udział w międzynarodowym spotkaniu przedstawicieli służby liturgicznej? - Zwykle obracamy się jedynie w środowisku parafialnym, gdzie wiemy już wszystko, a kiedy poznajemy nowe osoby i inne perspektywy, możliwa jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim rozwój – mówi Franek, lektor z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

Zadaniem lektorów podczas nabożeństwa jest odczytywanie podczas mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego.

Spojrzeć z innej perspektywy

Choć od ich powrotu do Polski minęły już niemal trzy tygodnie, wspomnienia tego czasu wciąż są żywe. – To była okazja do wypoczynku, ale też do poznania nowych osób, które interesują się tym samym, czyli liturgią, a przy tym do wymienienia się z nimi doświadczeniami. Zwykle obracamy się jedynie w środowisku parafialnym, gdzie wiemy już wszystko, a kiedy poznajemy nowe osoby i inne perspektywy, możliwa jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim rozwój – mówi Franek, lektor z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach. Wraz ze swoim kolegą Jankiem reprezentował służbę liturgiczną Archidiecezji Krakowskiej na Międzynarodowym Spotkaniu Ministrantów w Rzymie.

Od 28 lipca do 4 sierpnia wraz z ogólnopolską reprezentacją, na czele z krajowym duszpasterzem służby liturgicznej, ks. Krzysztofem Orą, lektorzy z Krakowa mieli okazję nie tylko, aby zobaczyć tak ważne miejsca na mapie Italii, jak Orvieto, Asyż czy wreszcie samo Wieczne Miasto, ale też, a może przede wszystkim do integracji oraz wymiany doświadczeń ze swoimi rówieśnikami i — tak jak oni — pasjonatami liturgii. – Co diecezja to inne obyczaje, a to tylko nasza polska perspektywa. To było niezwykle ciekawe, żeby porównać z innymi kolegami doświadczenia, jak to wygląda u nich w parafiach, co jest podobne, a co jest inne – przyznaje Franek.

Franciszek: Wasza służba jest apostolatem

Ukoronowaniem pielgrzymki było spotkanie na pl. św. Piotra z papieżem Franciszkiem. Uczestniczyło w nim ponad pięćdziesiąt tysięcy przedstawicieli służby liturgicznej z dwudziestu krajów całego świata. Ojciec Święty nie tylko podziękował im za obecność, ale przede wszystkim za świadectwo, jakie dają każdego dnia, pomagając w liturgii. – Wasza służba w czasie Mszy jest apostolstwem dla tych, którzy was widzą. Jeśli będziecie pełnić służbę przy ołtarzu z radością, godnie i z modlitwą, to z pewnością wzbudzicie w innych młodych ludziach pragnienie zaangażowania się w Kościele – mówił do młodych, zgromadzonych na pl. św. Piotra papież.

Jedną z form jeszcze większego zaangażowania przy ołtarzu może być posługa ceremoniarza parafialnego. Franek jest absolwentem Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2023/2024. Janek planuje wziąć udział w najnowszej edycji, do której zapisy ruszą już 26 sierpnia o godz. 19.00. Szczegóły wkrótce.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska