76. Konkurs Szopek Krakowskich. Po prezentacji na estradzie...

  76. Konkurs Szopek Krakowskich. Po prezentacji na estradzie Targów Bożonarodzeniowych trafiły do Celestatu [ZDJĘCIA]

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  76. Konkurs Szopek Krakowskich. Po prezentacji na estradzie Targów Bożonarodzeniowych trafiły do Celestatu [ZDJĘCIA]
  1/94
  przejdź do galerii

  ©Marian Satała/Aneta Żurek/Adam Wojnar

  Krakowski Rynek Główny pełen jest atrakcji. Wieczór pięknie rozświetlony świątecznymi dekoracjami wabi licznymi restauracjami i kawiarniami. Przyciągają też zapachami choinek, grzanego wina i przysmaków w grilla Targi Bożonarodzeniowe. W czwartek, w dzień św. Mikołaja w samo południe przez estradę Targów Bożonarodzeniowych przeszedł korowód szopek krakowskich. Rozpoczął się bowiem 76. Konkurs Szopek Krakowskich.
  Zobacz galerię
  Najpierw szopkarze pokazali swoje dzieła na pomniku Adama Mickiewicza. Komisja konkursowa wpisała wszystkich uczestników na odpowiednie listy, bowiem konkurs ma liczne kategorie. Osobno oceniane są szopki małe, średnie i duże, osobno dziecięce i młodzieżowe.

  Od wczesnego ranka tłum turystów kłębił się przy pomniku Adama Mickiewicza. Ludzie komentowali urodę i niezwykłość poszczególnych szopek, rozmawiali z ich twórcami. Dziennikarze gromadzili się przy najbardziej utytułowanych: Macieju Moszewie, Stanisławie Maliku, Dariuszu Czyżu.

  W południe orszak szopkarzy przeszedł przez estradę, Witold Turza z Muzeum Historycznego omawiał każdą z prezentowanych szopek. Następnie część z szopkarzy pieszo przeszła do Celestatu przy ul. Lubicz 16, część pojechała tam specjalnie podstawionym autobusem. W niedzielę w południe dowiemy się jakie zapadły rozstrzygnięcia, poznamy zwycięzców, a szopki będziemy mogli podziwiać na wystawie pokonkursowej do 24 lutego 2019 r.

  Przypomnijmy, że tradycja budowania szopek krakowskich sięga XIX wieku i jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Podobno początkowo budowaniem szopek zajmowali się murarze i robotnicy budowlani, poszukujący zarobków w okresie jesienno-zimowym. Obecnie szopkarstwem profesjonalnie zajmuje się około 50 twórców. Coroczna krakowska impreza trafiła na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na Mauritiusie.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piekna tradycja

  007 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Na moim pietrze sa 3 mieszkania obok mieszka stara austriaczka w drugim wprowadzili sie 2lata temu ....Wczoraj bylem swiadkiem potyczki babcia zawiesila sobie swiateczne ka tolick ie ozdoby co...rozwiń całość

  Na moim pietrze sa 3 mieszkania obok mieszka stara austriaczka w drugim wprowadzili sie 2lata temu ....Wczoraj bylem swiadkiem potyczki babcia zawiesila sobie swiateczne ka tolick ie ozdoby co bardzo zdenerwowalo .... Do tego stopnia ze nie obylo sie bez polizai itd final babcia musiala zrezygnowac z pewnych detali dekoracji ... koniec europyzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!