Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 mld zł na walkę ze zmianami klimatu. Radni przyjęli specjalnym program

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Plan adaptacji do zmian klimatu zakłada m.in. więcej zieleni
Plan adaptacji do zmian klimatu zakłada m.in. więcej zieleni Joanna Urbaniec / Polskapress
Rada Miasta Krakowa przyjęła specjalny dokument, który określi strategię działania miasta w związku ze zmianami klimatycznymi. To program opracowany pod egidą ministerstwa środowiska dla 44 miast. Kraków przyjął go jako jedno z ostatnich. Stolica Małopolski musi do 2030 wydać 8 mld zł, aby dostosować się do negatywnych zmian klimatycznych. Na razie nie wiadomo, skąd wziąć na to pieniądze.

WIDEO: Krótki wywiad

- Przyjęcie dokumentu będzie formalnym otwarciem procesu, który już w Krakowie postępuje. Dokument będzie warunkiem pozyskania środków europejskich w nowej perspektywie unijnej – mówił przed głosowaniem Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK.

"Plan adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030" zakłada szereg działań w celu, jak najlepszego przygotowania Krakowa do zachodzących zmian klimatycznych. Dokument precyzuje, że na ten cel trzeba wydać ok. 8 mld zł! Problem w tym, że nie wiadomo do końca skąd wziąć na to pieniądze.

- To koszty, które powinien ponieść samorząd, ale i jednostki zewnętrzne, np. Wody Polskie – mówił nam dwa tygodnie temu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Jak tłumaczy, dokument trzeba przyjąć, aby miasto mogło liczyć na dofinansowanie zarówno unijne, jak i z programów rządowych.

- Na razie nie potrafimy wskazać, ile z tej kwoty musimy wyłożyć sami. To zależy od zaangażowania innych miast w realizacji planu. Pamiętajmy, że pomimo licznych problemów, nasz samorząd jest stosunkowo zamożny, a inne miasta nie są w stanie wygospodarować własnych środków na tego typu działania – dodawał wiceprezydent.

Szczegóły planu

Plan składa się z części diagnostycznej i programowej. Pierwsza obejmuje m.in. analizę danych historycznych oraz scenariuszy klimatycznych, prowadzącą do oceny podatności miasta na zmiany klimatu. W części programowej zawarto cel nadrzędny, cele szczegółowe oraz działania adaptacyjne, których realizacja przyczyni się do zwiększenia odporności miasta na skutki zjawisk meteorologicznych i ich pochodnych.

Główne zagrożenia – zjawiska pogodowe i ich pochodne, zdiagnozowane w planie:

  • zjawiska termiczne: wzrastająca temperatura maksymalna i fale upałów, potęgowane przez zjawisko miejskiej wyspy ciepła;
  • opady: powodzie od strony rzek, powodzie nagle/miejskie, okresy bezopadowe z suszą;
  • zanieczyszczenie powietrza pyłowe w okresie zimowym i ozonem w okresie letnim.

Działania adaptacyjne opisane w dokumencie:

  • więcej zieleni: lasy, parki duże, parki rzeczne, parki linearne i kieszonkowe, zieleń przydrożna, zielone dachy i ściany;
  • więcej wody: pitniki, deszczownie, fontanny, stawy, zbiorniki retencyjne, kąpieliska otwarte, baseny, najlepiej infrastruktura błękitno-zielona wzorowana na naturze;
  • zrównoważony transport – możliwość wyboru środka transportu i równe szanse dla wszystkich uczestników ruchu;
  • udogodnienia dla mieszkańców, w szczególności z grup wrażliwych (dzieci, osoby starsze, obarczone chorobą lub niepełnosprawnością, bezdomni): place zabaw, ławki, wygodne i bezpieczne chodniki i przejścia przez jezdnię, miejsca zacienione, miejsca rekreacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska