MKTG SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica zagłady olkuskich Żydów. Olkuszanie pamiętają o bestialsko zamordowanych mieszkańcach Srebrnego Miasta

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Paweł Mocny
Mieszkańcy powiatu olkuskiego po raz kolejny upamiętnią olkuskich żydów, którzy 82 lata temu zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Już teraz przy budynku dawnego starostwa można obejrzeć wystawę „Olkuscy Żydzi”. Jutro z kolei (13 czerwca) odbędzie się coroczny Marsz Pamięci w Olkuszu, który jest oddolną inicjatywą mieszkańców Srebrnego Miasta i okolic.

Olkuszanie pamiętają o bestialsko zamordowanych mieszkańcach Srebrnego Miasta

Na dziedzińcu budynku dawnego starostwa w Olkuszu można już oglądać plenerową wystawę pod tytułem „Olkuscy Żydzi”. Plansze zostały rozstawione z okazji 82. rocznicy zagłady olkuskich Żydów.

We wtorek, 11 czerwca delegacja z Olkusza - Michał i Joanna Ostrowscy, Elżbieta Skrzyszowska i Stanisław Tabor złożyli w imieniu własnym oraz burmistrza i mieszkańców miasta i gmin wiązanki kwiatów w miejscu kaźni olkuskich Żydów na terenie Muzeum Obozu Auschwitz – Birkenau.

Jutro (tj. 13 czerwca) odbędzie się coroczny Marsz Pamięci w Olkuszu. Rozpocznie się on przed budynkiem Starostwa Powiatowego przy Mickiewicza 2 o godzinie 18. Stamtąd uczestnicy przejdą droga, którą pędzono olkuszan na dworzec kolejowy, z którego wywieziono ich do Auschwitz-Birkenau.

Zagłada olkuskich żydów – 9-15 czerwca 1942 roku

W nocy z 9 na 10 czerwca 1942 roku olkuskie getto, które znajdowało się na północnych obrzeżach Srebrnego Miasta zostało otoczone przez Niemców. Przy pomocy Żydowskiej Służby Porządkowej ludzie zostali z niego wypędzeni na plac przy byłym gimnazjum.

Na początku Niemcy przeprowadzili „selekcję”. Kilkaset młodych osób umieścili oni w budynku dawnego gimnazjum. Następnego dnia wywieziono ich do obozu przejściowego w Sosnowcu skąd trafili do niemieckich obozów Annaberg, Blechhammer, Gross-Rosen i Buchenwald.

Olkuscy Żydzi na peronie kolejowym w Olkuszu
Olkuscy Żydzi na peronie kolejowym w Olkuszu Fotopolska.eu

Pozostałych odprowadzono do Kasy Chorych (dzisiaj budynek Starostwa Powiatowego w Olkuszu), gdzie przez dwa dni trzymano ich bez wody i żywności.

W dniach 13-15 czerwca 1942 roku ze stacji kolejowej odjechały dwa transporty, którymi wywieziono około trzy tysiące olkuskich Żydów. Niemal wszyscy z nich zostali zamordowani w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau. Przy życiu pozostawiono jedynie kilkanaście osób, które zostały wyznaczone do likwidacji getta w Olkuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska