https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Złocieniu zabrakło miejsca na szkołę, a deweloperzy budują na potęgę

Piotr Tymczak
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przygotowania projektu sieci szkół podstawowych, jakie mają funkcjonować od 1 września 2019 roku. Pierwsze spotkanie zdominował problem braku szkoły na osiedlu Złocień.

Celem konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców o istniejącej sieci szkół podstawowych oraz zebranie propozycji rozwiązań dotyczących projektu sieci szkół od 1 września 2019 r. Konsultacje są skierowane do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Krakowa.

Na pierwsze spotkanie w krakowskim magistracie przybyło wielu mieszkańców. Aby pomieścić wszystkich trzeba było połączyć dwie sale. Największa grupa przyjechała ze Złocienia. Mieszkańcy tego osiedla domagają się budowy miejskiej szkoły. Zwracają uwagę, że mieszka tam 10 tys. osób, a w najbliższych latach znacznie będzie ich przybywać. Podkreślali, że wydano zezwolenia na budowę bloków dla aż 25 tys. mieszkańców.

- Mamy kłopot. Niedługo nie będzie gdzie posyłać dzieci do szkół w okolicy. Marzę o tym, aby moje dzieci chodziły do szkoły na Złoceniu – mówiła Agata Kita.

- Dlaczego nie zagwarantowano terenów na szkołę na Złocieniu, dając zgodę na tak dużą zabudowę – zaznaczał Stanisław Dziob, były radny Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Katarzyna Król poinformowała, że miasto nie ma działki na Złocieniu, na której można byłoby wybudować szkołę. Dodała też, że pomimo rozmów z tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową i przedstawicielami Kościoła nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wykupu terenów pod budowę szkoły. Wiceprezydent Król przedstawiła więc propozycję rozbudowy szkoły podstawowej przy ul. Sucharskiego w Bieżanowie.

Zdaniem mieszkańców to jednak nie rozwiąże problemu Złocienia. Zwracali też uwagę, że niedługo z powodu inwestycji kolejowych będzie znacznie utrudniony dojazd do szkoły w Bieżanowie.

Marcin Szymański, radny Dzielnicy XII ze Złocienia, ujawnił, że jest szansa na budowę tam szkoły, a problem może rozwiązać wykup oraz zamiana działek na drodze ustaleń między miastem, deweloperami i stroną kościelną. Wiceprezydent Król zaznaczyła, że urząd jest otwarty na dalsze negocjacje w tej sprawie.

Wiceprezydent Król przyznała też, że najpierw można rozbudować szkołę na ul. Sucharskiego, a później myśleć o budowie podstawówki na Złocieniu. Zaznaczyła, że oprócz terenu potrzebne będą na to pieniądze i kilka lat na budowę.

Konsultacje mają formę czterech otwartych spotkań, według podziału na dawne cztery dzielnice: Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta oraz Śródmieście.

Pierwsze spotkanie dotyczyło Podgórza. Podczas konsultacji mieszkańcy zwracali uwagę także na problemy związane z potrzebą rozwoju infrastruktury szkolnej m.in. na osiedlach Piaski Wielkie i Ruczaj.

Harmonogram kolejnych spotkań:

- 18 maja (piątek), godz. 18–20, plac Wszystkich Świętych 3–4, sala Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: IV, V, VI, VII.

- 22 maja (wtorek), godz. 18–20, plac Wszystkich Świętych 3–4, sala Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: XIV, XV, XVI, XVII, XVIII.

- 24 maja (czwartek), godz. 18–20, Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10, konsultacje dla dzielnic: I, II, III.

- Wnioski i uwagi dotyczące projektu sieci szkół podstawowych od 1 września 2019 r. można dostarczać do Wydziału Edukacji UMK w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2018 r. pocztą lub osobiście na adres: Wydział Edukacji, ul. Michała Stachowicza 18, 30–103 Kraków lub elektronicznie na adres: [email protected].

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szkoła
Kościół to mogli wybudować. Jak jest problem z terenem pod szkołę to może wyburzymy kościół i tam postawimy szkołę? Przecież kościół jest przy Lipowskiego... ;)
j
jawor
Fragment artykułu z Dziennika Polskiego: "Podczas konsultacji wiceprezydent Król poinformowała też, że pracownicy urzędu nie porozumieli się ze spółdzielnią mieszkaniową ze Złocienia oraz władzami kościelnymi w sprawie wykupów gruntu pod budowę szkoły. "
e
ewa
Po prostu trzeba przekazać grunt parafii na szkołę, bo to dla pokoleń będzie...i po sprawie.
A
Adam
Ewidentnie miasto nie doszło do porozumienia ze stroną kościelną (a przecież Proboszcz ze Złocienia to długoletni Wikary z Bieżanowa), a grunty parafialne na Złocieniu są bieżanowskie, więc decyzję podejmują wspólnie
K
KK
To Pani wiceprezydent powiedziała, że pomimo rozmów z tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową i przedstawicielami Kościoła nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wykupu terenów pod budowę szkoły. (cytat z artykułu)
j
jery
Tak Szymek, masz rację, zanim pomyślałem to napisałem.
m
marek
znam sytuację tekst igora nadaje się do sądu (głupota lub sterylna nieodpowiedzialność) i tak się stanie
z
zenek
NIKT Z PROBOSZCZEM NIE ROZMAWIAŁ,NIE PISAŁ, NIE USTALAŁ, TO KŁAMSTWO I NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ WŁADZ MIASTA
s
szymek
analfabetyzm ??? pisze się AHA
j
jery
do Luck: orfografia się kłania, pisze się acha, a nie aha.
M
Małgorzata
"On od 25 lat współpracuje z deweloperem z Wieliczki, który go instruuje jak postępować z gruntami..." A czy to co napisał igor jest nieprawdą? Część mieszkańców Złocienia, byłych parafian z Bieżanowa wie co mówi.....
L
Luck
Bardzo proszę tak dobrze poinformowaną osobę o podanie miejsca i daty rozmów na powyższy temat z proboszczem z Bieżanowa, aha i kto z nim rozmawiał, nazwisko imię, konkretnie, a nie jakieś tam brednie
i
igor
Proboszcz ze Starego Bieżanowa trzyma łapę na tych parafialnych gruntach i woli najlepiej położoną działkę sprzedać deweloperom a nie miastu, bo dostanie więcej milionów, a to człowiek interesów, On od 25 lat współpracuje z deweloperem z Wieliczki, który go instruuje jak postępować z gruntami...
K
K
Wybierajcie Jacusia dalej, wybierajcie krakowianie...
m
mmk
kretynie strona kościelna chce się dogadać i nawet deweloperzy chcą tylko miasto nie chce zwiększać sobie roboty więc zwala na innych
jakbyś był na zebraniu to byś słyszał w interesie wszystkich tam jest szkoła a miasto nie przyłoży ręki bo po co same pierdzistołki komunistyczne którym się robić nie chce nawet w roku wyborczym
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska