https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Jędraszewski o pielgrzymce Jana Pawła II i oświadczeniu Donalda Trumpa

(MM)
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski Fot. Marek Szawdyn
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został podczas radiowego wywiadu poproszony o skomentowanie oświadczenia, jakie wydał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump z okazji 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Abp Jędraszewski na antenie radiowej Trójki stwierdził, że prezydent USA "potrafił uczciwie spojrzeć na naszą niedawną, chociaż już 40 lat trwającą przeszłość, historię".

Ten komentarz hierarchy odnosi się do niedzielnego przesłania Donalda Trumpa. Prezydent USA stwierdził: "Dzisiaj obchodzimy 40. rocznicę historycznej mszy św. Jana Pawła II 2 czerwca 1979 roku w Warszawie, otwierającej dziewięciodniową wizytę w Polsce, która zmieniła bieg historii. Pamiętając długą walkę narodu polskiego z komunizmem, przyznajemy również, że miliony ludzi żyją teraz w wolności dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa i obrońcy ludzkiej godności i wolności religijnej".

Donald Trump pamiętał i wspomniał o wizycie Jana Pawła II - w odróżnieniu od polityków europejskich. Metropolita krakowski w wywiadzie skomentował, że dziwiłby się - "patrząc na to, co się dzieje w Europie, kiedy celowo, programowo wycina się chrześcijańskie korzenie z naszej świadomości" - gdyby współcześni przywódcy europejscy do tego wydarzenia nawiązali.

Wspomnienia i komentarz abp Jędraszewski odnoszące się do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski można też znaleźć na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej. Metropolita przypomina, że Jan Paweł II wielokrotnie podczas niej podkreślał, iż nie jest kimś obcym, tylko osobą, która z Polski pochodzi i doskonale rozumie naród.

"Pierwsze transmisje ze spotkań z papieżem wzbudziły wielki entuzjazm, ponieważ od początku jako syn tej ziemi i patriota Ojciec Święty nie wspierał reżimu komunistycznego. Spotkanie na Placu Zwycięstwa doprowadziło do tego, że Polacy się policzyli, poczuli się wspólnotą i narodem złączonym wokół Chrystusa. Papież mówił wtedy, że naród nie jest w stanie się zrozumieć bez Jezusa i wierni powinni otworzyć mu na oścież drzwi swojego serca. Stwierdził, że Polacy nie mogą odstąpić od Chrystusa, ponieważ Jego nauczanie jest ponadczasowe i ważne dla kolejnych pokoleń. Ojciec Święty klęknął przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który symbolizuje prawdę ewangeliczną o ziarnie rzuconym w ziemię. Jan Paweł II odniósł ją do Chrystusa, bohaterskich żołnierzy, ale także tych, którzy w inny sposób oddają swe życie za ojczyznę: poprzez pracę w fabrykach, uczelniach, rodzicielstwo, wszystko co Polskę stanowi" - czytamy na stronie diecezji.

– Klęcząc przed Grobem Nieznanego Żołnierza, składając hołd tym którzy dla Polski oddawali swoje siły i życie, papież chciał złożyć hołd wszystkim, którym na sercu leży los Polski i którzy dla niej cierpią, tym którzy ją stanowią – zauważył arcybiskup.

WIDEO: Trzy Szybkie. Prof. Jarosław Flis: Opozycja zrobiła wiele, by umożliwić sukces wyborczy PiS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jan PawełII zapoczątkował "judeochrześcijaństwo ???" i wprowadził żydów do chrześcijaństwa "dziękujemy naprawdę dziękujemy"
j
jako ucznia Jezusa
nie wiedziano do tej pory że Jan Paweł II był jedynastym apostołem ..
p
powazelinie
umiał się podlizać obecnej władzy świecko-kościelnej

teraz nowe leki po cenach z sufitu i przysługi dla Trumpa od polskiej władzy nieuniknione
G
Gość
Musimy powstrzymać 5G! Chora megaustawa to cyfrowa śmierć dla ludzi! MIKROFALE!
G
Gość
szkoda biskupie ,że ty nie potrafisz uczciwie spojrzeć na swe ,,zasługi" w tuszowaniu pedalstwa wśród kleru.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska