Monument powstał według projektu Teodora Rydygiera, rzeźbiarza. Znajduje się po wschodniej stronie Rynku Głównego, pomiędzy Sukiennicami a wylotem ulicy Siennej.
Pomnik został odsłonięty w setnym roku urodzin Adama Mickiewicza. Ma 10 metrów wysokości i przedstawia poetę, stojącego na postumencie, u stóp którego, na wielostopniowym cokole, znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: „Adamowi Mickiewiczowi Naród”.
17 sierpnia 1940 roku pomnik został zniszczony przez okupujących miasto Niemców. Po wojnie zrekonstruowano go z odnalezionych w 1946 roku na złomowisku w Hamburgu elementów. Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło 26 listopada 1955 roku, w 100 rocznicę śmierci wieszcza. Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów. Co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty.
W ubiegłym roku pomnik został odnowiony. Czyszczenie figur i kamienia trwało półtora miesiąca. Konserwatorzy dołożyli wszelkich starań, aby obiekt zyskał estetyczny wygląd i jednocześnie zachowana została szlachetna patyna. Stąd postacie mają teraz zielonkawy odcień, a kamień cokołu jasną tonację. Pozostawione zostały też przetarcia na figurach w miejscach, gdzie pozują do zdjęć mieszkańcy i turyści. Są one jednym z dowodów na to, jak wielką sympatią darzony jest ten pomnik.
ZOBACZ KONIECZNIE: