Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agroturystyka szansą małopolskich rolników

Jerzy Gawroński
Stworzenie gospodarstwa agroturystycznego może być dla rolników dodatkowym źródłem dochodów.
Stworzenie gospodarstwa agroturystycznego może być dla rolników dodatkowym źródłem dochodów. arch.
W województwie małopolskim aktualnie zarejestrowanych jest około 1600 gospodarstw agroturystycznych, wraz z przygotowanych już do tej formy działalności gospodarczej, ale jeszcze nie zarejestrowanych jest ich w sumie 2000. W ilości gospodarstw tego typu Małopolskę wyprzedza tylko województwo zachodniopomorskie, wstydzić się więc nie ma czego. Biorąc jednak pod uwagę atrakcyjność terenu, rozdrobnienie gospodarstw, które zmusza do szukania alternatywnych źródeł utrzymania i tradycje historyczne, możliwości są znacznie większe.

 Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, suskim, gorlickim, bocheńskim i tarnowskim. Są to najbardziej atrakcyjne zakątki naszego województwa, dysponujące najlepiej rozwiniętą bazą –  tam agroturystyka startowała przed ponad 20 laty. Ale chociaż stanowi kontynuację znanych  w czasach PRL-u "Wczasów pod gruszą" znacznie się od nich różni. Zarówno bazą jak i formami wypoczynku.

 

Dzisiaj turyści wybierający tę formę wypoczynku mają sprecyzowane oczekiwania, którym agroturystyka musi sprostać – mówi Grażyna Poloczek, kierownik Działu Gospodarstwa Wiejskiego, Agroturystyki i Przetwórstwa Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krakowie. Pokoje muszą być o odpowiednim standardzie z osobnym wejściem, łazienką, aneksem kuchennym, powiedzmy na poziomie hoteli z trzema gwiazdkami. Właściciele gospodarstw oprócz zapewnienia spokojnego i wygodnego wypoczynku proponują wiele atrakcji, które dodatkowo przyciągają gości. Na przykład jazdę konną, hipoterapię, łowienie ryb w przydomowym stawie. Niektóre gospodarstwa zarejestrowane są jako edukacyjne –  przyjmują wycieczki szkolne i prowadza warsztaty  jak wygląda życie i praca na wsi. Często też gospodarze występują w roli przewodników, proponując zwiedzanie znajdujących się w okolicy zabytków.

 

Mocną stroną agroturystyki są atrakcyjne ceny, konkurencyjne w stosunku do cen w pensjonatach, domach wczasowych czy hotelach, a także smaczne, domowe posiłki, z których można, choć nie musi się korzystać. Średnia cena pokoju w gospodarstwie agroturystycznym kształtuje się obecnie  w granicach 40-50 zł dziennie, z całodziennym wyżywieniem 60-70 zł od osoby.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska