Chcesz studiować na renomowanej uczelni, którą ukończyli wybitni sportowcy (w tym wielu medalistów olimpijskich) – m.in.: tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie, skoczkowie narciarscy Kamil Stoch i Maciej Kot, szpadziści Radosław Zawrotniak i Renata Knapik-Miazga, łyżwiarki szybkie Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka, a także Jagna Marczułajtis-Walczak, Apoloniusz Tajner, gen. Mieczysław Bieniek i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski? Masz zamiar kształcić się na uczelni, na której swoją pracę doktorską obroniła biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk?
Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą edukacyjną Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie. Niebawem – już 23 czerwca – uczelnia rozpocznie rekrutację na rok akademicki 2025/2026.

Kształcenie praktyczne na najwyższym poziomie
Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie to jedna z najlepszych uczelni prowadzących badania naukowe oraz kształcenie w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest to czołowa w Polsce szkoła wyższa, która kształci studentów w sposób profesjonalny, efektywny i nowoczesny, a przede wszystkim kładzie nacisk na kształcenie praktyczne. Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie, jak również Szkoła Doktorska oferują absolwentom wysokie kwalifikacje w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej.
Krakowska AKF to jednak nie tylko wychowanie fizyczne i sport. Uczelnia kształci również wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i kosmetologów, którzy są cenionymi specjalistami posiadającymi wiedzę i umiejętności wykorzystywane w placówkach leczniczych wszystkich specjalności oraz w gabinetach kosmetologicznych.

Dynamicznie rozwija się również kształcenie kadr dla potrzeb turystyki i rekreacji. Studenci tego kierunku mogą realizować m.in. specjalność instruktorską pozwalającą na uzyskanie kompetencji instruktora rekreacji w zakresie: aerobiku, fitnessu, pływania, żeglarstwa, windsurfingu, narciarstwa i snowboardu, wspinaczki skałkowej czy gier zespołowych.
Uczelnia eksponuje znaczenie rekreacyjne aktywności fizycznej w obszarze zdrowia. Kształceni są tutaj specjaliści turystyki przygodowej i zdrowotnej, a także zarządzania w branży turystycznej, rekreacji i rozrywce oraz w instytucjach czasu wolnego. Przykładowo studenci mają możliwość odbycia szkolenia niezbędnego do wykonywania zadań pilota wycieczek.

13 kierunków studiów na trzech wydziałach
Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie obecnie ma w swojej ofercie dydaktycznej 13 kierunków na studiach licencjackich (I stopnia) i magisterskich (II stopnia) oraz na jednolitych studiach magisterskich:
na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu:
wychowanie fizyczne (5-letnie jednolite studia magisterskie i studia II stopnia),
sport w szkolnym wychowaniu fizycznym (I stopnia),
trener zdrowia i sprawności fizycznej (I stopnia),
wychowanie fizyczne w służbach mundurowych (I stopnia),
kultura fizyczna w służbach mundurowych (II stopnia),
na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej:
fizjoterapia (5-letnie jednolite studia magisterskie),
terapia zajęciowa (I i II stopnia),
kosmetologia (I i II stopnia),
na Wydziale Turystyki i Rekreacji:
turystyka i rekreacja (I i II stopnia),
turystyka przygodowa (I stopnia),
zarządzanie rekreacją i rozrywką (I stopnia),
turystyka zdrowotna (II stopnia),
management w organizacjach czasu wolnego (II stopnia).

Rekrutacja na wszystkie kierunki i poziomy studiów będzie się odbywać w formie rejestracji elektronicznej za pomocą systemu IRK: irk.awf.krakow.pl. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej esr.akf.krakow.pl.
W Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie studiuje obecnie ok. 4 tys. osób. Zajęcia dydaktyczne prowadzi wykwalifikowana kadra licząca ok. 280 nauczycieli akademickich. Wykładowcy oraz eksperci spoza uczelni są gwarantem profesjonalnego prowadzenia zajęć.
Świetne warunki do uprawiania sportu
Godny podkreślenia jest fakt, że uczelnia propaguje zdrowy styl życia – studenci mają możliwość wyczynowego uprawiania sportu w Klubie Sportowym AZS AKF Kraków – jednym z najlepszych w Polsce, zdobywając laury w kraju i reprezentując Polskę za granicą – na mistrzostwach Europy i świata oraz igrzyskach olimpijskich. Działają tu sekcje: kajakarstwa slalomowego, lekkiej atletyki, szermierki, wioślarstwa, taekwondo olimpijskiego, gimnastyki, judo oraz sportu powszechnego i sportu osób z niepełnosprawnościami. Klub prowadzi również zajęcia dla seniorów (55+) oraz zajęcia biegowe.




Studenci i absolwenci AKF osiągają wysoki poziom sportowy, a jest to możliwe dzięki temu, że uczelnia posiada rozbudowaną infrastrukturę, która umożliwia praktyczne kształcenie na najwyższym poziomie. Są to sale dydaktyczne, laboratoria i nowoczesne obiekty sportowe, m.in.: zespół krytych pływalni z zapleczem do odnowy biologicznej, zmodernizowany stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, nowoczesna hala gier sportowych, hala do tenisa ziemnego, profesjonalna hala gimnastyczna oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.

Do dyspozycji studentów AKF jest również boisko do siatkówki plażowej, tunel lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, ścianka wspinaczkowa i wiele innych obiektów. Warte podkreślenia jest to, że studenci korzystają także z najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych i diagnostycznych. Atrakcyjną ofertę edukacyjną uzupełniają zajęcia w terenie oraz obozy programowe nad Jeziorem Rożnowskim latem, a zimą – w Zakopanem.
Więcej informacji o uczelni oraz o rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 można znaleźć na stronie internetowej www.akf.krakow.pl.
Paulina Szymczewska