To propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą działać na rzecz swoich lokalnych społeczności, czują się liderami w swych środowiskach, a do tego interesują się historią XX wieku. Przygotował ją Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, państwowa instytucja, której jednym z celów jest upamiętnienie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Narodu Polskiego.
Chodzi o Akademię Pileckiego, czyli szkołę letnią, która organizowana jest w ostatnim tygodniu wakacji w Hucie Szklanej w Górach Świętokrzyskich. Mogą w niej za darmo wziąć udział uczniowie szkół średnich w wieku 16-19 lat.
Zaplanowano m.in. warsztaty liderskie i z komunikacji oraz promocji, zajęcia poświęcone historii XX w., a także spotkania z ciekawymi ludźmi z całej Polski, m.in. naukowcami i działaczami społecznymi. Ale bardzo ważne będą też specjalne zajęcia poświęcone Witoldowi Pileckiemu.
„Pragniemy się zastanowić, czy dzisiaj potrzebujemy liderów takich jak on i które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne u progu XXI w. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać Rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym” - piszą organizatorzy Akademii Pileckiego.
Dodają, że dla młodych ludzi, którzy już działają na rzecz swoich miejscowości, jak i tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu drogi zaangażowania społecznego - historia może i powinna być drogowskazem dla działania „tu i teraz”.
Redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci” Kajetan Rajski przyznaje, że rotmistrz Witold Pilecki to postać, którą warto stawiać za przykład młodemu pokoleniu. I nie chodzi tylko o to, że podczas wojny dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, by budować w obozie ruch oporu, a później działał na rzecz polskich władz na Zachodzie, za co zamordowali go komuniści.
Przypomina szereg jego działań na rzecz podniesienia jakości rolnictwa w jego majątku w Sukurczach. Namawiał m.in. sąsiednich rolników do stosowania technik, które zwiększały wydajność upraw. Stworzył spółdzielnię mleczarską, kółko rolnicze, straż pożarną oraz Konne Przysposobienie Wojskowe.
- To oczywiście historia alternatywna, ale jestem przekonany, że gdyby Pilecki przeżył wojnę, kontynuowałby pracę na rzecz Polski już nie jako wojskowy, ale jako osoba budująca coś, co dzisiaj nazywamy społeczeństwem obywatelskim - nie ma wątpliwości Kajetan Rajski.
Rekrutacja do Akademii Pileckiego trwa do 23 czerwca. Szczegóły na stronie https://instytutpileckiego.pl
WIDEO: Trzy Szybkie. Prof. Jarosław Flis: Opozycja zrobiła wiele, by umożliwić sukces wyborczy PiS
- Wstyd! Tak Polacy biją się o towar w sklepach
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane - mogą szkodzić
- Wybory Miss Małopolski 2019. Tak wyglądały zmagania kandydatek [ZDJĘCIA]
- Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych. Widok jest przerażający
- Najlepsze memy o krakowskich uczelniach
- Skoczek narciarski Dawid Kubacki wziął ślub! [ZDJĘCIA]
