Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja CBA w Krakowie. Dwie osoby zatrzymane. Miały pomagać w przejęciu kamienicy w centrum miasta

OPRAC.:
Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Agenci CBA zatrzymali w Krakowie Marcina K. radcę prawnego związanego z Biurem Senatorskim byłego senatora Stanisława K. oraz przedsiębiorcę Andrzeja K. - Zatrzymani usłyszą w prokuraturze zarzuty podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przejęcia na własność jednej z kamienic położonych w centrum Krakowa - informuje CBA.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

- Śledztwo dotyczy korupcji urzędniczej i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa dotyczy byłego senatora RP - informuje CBA.

Funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA prowadzą wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Katowicach postępowanie w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, a także powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji. W śledztwie zarzuty przedstawiono 26 podejrzanym, w tym byłemu senatorowi RP IX kadencji Stanisławowi K.

Senator Stanisław K. i Marta M., szefowa PFRON

Zarzuty korupcyjne dla byłego senatora z Małopolski. Stanisł...

- Kontynuując czynności w tej sprawie agenci CBA zatrzymali w Krakowie kolejne dwie osoby, w tym Marcina K. radcę prawnego związanego z Biurem Senatorskim byłego senatora Stanisława K. oraz przedsiębiorcę Andrzeja K. Zatrzymani usłyszą w prokuraturze zarzuty podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przejęcia na własność jednej z kamienic położonych w centrum Krakowa. W zamian za ,,przysługę” uzyskali obietnicę korzyści majątkowej w postaci udziałów we własności nieruchomości oraz gotówki w kwocie 1,5 mln złotych. Ustalenia procesowe wskazują, że zatrzymani powoływali się w związku z tym na wpływy m.in. u senatora Stanisława K. oraz w komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości. Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań - informuje CBA.

Samo postępowanie w sprawie korupcji toczy się od 2016 roku. Po raz pierwszy opinia publiczna usłyszała o zarzutach pod adresem prominentnego polityka PiS, jego syna Grzegorza oraz pięciu innych osób w 2017 roku. Mówiło się m.in. o przyjmowaniu korzyści majątkowych oraz pośrednictwie w załatwianiu korzystnych rozstrzygnięć w instytucjach państwowych. Kwota łapówek, które wykryło CBA miała wynieść ponad milion złotych. CBA przeszukało wówczas dom senatora, zaś Prokuratura Rejonowa w Katowicach, która przejęła śledztwo, wystąpiła z wnioskiem o cofnięcie jego immunitetu, ale wniosek przepadł w senackim głosowaniu. I choć Stanisław K. uniknął wówczas aresztu, za kratki trafił jego syn, pełniący funkcję wiceprezesa Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Dla Grzegorza K. nie był to pierwszy kontakt z prawem, bowiem kilka lat wcześniej został skazany m.in. na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za ustawienia czterech meczów piłkarskich klubu Kolejarz Stróże.

Czarne chmury nad fundacją

Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Stanisław Kogut założył w 1998 roku. Pierwszym budynkiem było Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne, które znajduje przy głównej drodze w Stróżach. Centrum to właściwie luksusowy hotel: basen, sauna, centrum odnowy. Pokoje w większości dwuosobowe. Z oferty ośrodka korzystali nie tylko niepełnosprawni. Kilka razy na zgrupowania przyjeżdżała tu ekstraklasowa drużyna piłkarska „Korona” Kielce.

Pierwsze czarne chmury nad fundacją zaczęły zbierać się już dekadę temu. W Stróżach coraz częściej zaczęli pojawiać się kontrolerzy. W końcu senator się rozsierdził i w lipcu 2011 roku wysmażył sążniste oświadczenie do marszałka Bogdana Borusewicza. Napięcie budował stopniowo: „Jestem założycielem fundacji w dalekich od Warszawy małopolskich Stróżach” - rozpoczął. Później opisał pokrótce jej działalność i wyznał, że zdaje sobie sprawę, iż jako senator musi być czysty jak łza, więc pokornie poddaje się kontrolom. Za chwilę przeszedł jednak do ataku. „To, co działo się w Stróżach w końcu 2010 i w bieżącym roku przekroczyło wszelką miarę. (…) W fundacji gościliśmy już kilkanaście różnych kontroli, znaczna część pracowników zamiast z niepełnosprawnymi zajmuje się kontrolującymi, którzy po kilka razy kontrolują to samo. Nie jest to już sprawdzanie prawidłowości zarządzania fundacją, lecz badanie wytrzymałości tej organizację na kontrolowanie. (…) Niech kontrolują, ile trzeba, ale, na miły Bóg, nie siedem czy dwadzieścia razy częściej”.

W grudniu 2017 roku niczym grom z jasnego nieba gruchnęła wiadomość o aresztowaniu senatora Koguta i jego syna. Zarzuty bardzo mocne. Wielomilionowe łapówki, płatna korupcja. Syn Koguta w areszcie przesiedział dziesięć miesięcy, wyszedł po wpłaceniu 800 tysięcy złotych kaucji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska