"Informujemy, że 26 marca 2018 r. Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego złożyła w sądzie w imieniu aktorki – pani Katarzyny Ankudowicz oraz w imieniu pana Tomasza Sadlika (tłumacza, pisarza, twórcy Stowarzyszenia Pro Futuris) pozwy przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie i Skarbowi Państwa. Pozwy dotyczą odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw "smog") w Polsce. Wkrótce do sądu trafią kolejne pozwy." - czytamy na Facebooku kancelarii.
W razie wygrania procesu sądowego, zarówno pani Katarzyna Ankudowicz, jak i pan Tomasz Sadlik przeznaczą zasądzoną sumę pieniężną w całości na cele społeczne (na wskazane w pozwach hospicja).
Kampania ma charakter obywatelski i nie jest wymierzona przeciwko żadnej partii politycznej. Problem smogu istnieje od wielu lat w prawie całym kraju, a każdy kolejny rząd w podobnym stopniu ignorował ten problem i nie stosował skutecznych rozwiązań, narażając zdrowie i życie obywateli.
Do tej pory tylko w Rybniku doszło do sytuacji, że mieszkaniec zaskarżył Skarb Państwa w sprawie smogu. Oliwer Palarz pozew skierował do Ministra Środowiska. Żądał w nim 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Na wyrok czeka od 2015 roku.
Natomiast niedawno, w połowie marca, Naczelny Sąd Administracyjny przyznał natomiast rację Bogdanowi Achimescu, który zaskarżył władze Zakopanego za pobieranie opłaty klimatycznej. Turysta uznał, że w sytuacji, gdy miasto spowite jest smogiem, pobieranie opłaty jest bezzasadne.
- To naturalny mechanizm obronny, jeśli władze będą bierne w walce ze smogiem. Wtedy będzie więcej takich przypadków. To wartościowe, bo pokazuje, że problem smogu jest ważny dla ludzi. Można powiedzieć, że to akt desperacji, gdy ludzie nie widzą konkretnych zmian, więc idą do sądu, gdzie domagają się swoich konstytucyjnych praw – uważa Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Jak na razie, nikt nie zaskarżył Krakowa za smog. Władze miasta nie obawiają się podobnego pozwu w najbliższym czasie. - Spodziewamy się, że powietrze będzie coraz lepsze, bo miasto robi dużo w tej sprawie. Do tego zmienia się ustawodawstwo, które nam pomaga. Liczymy, że efekty naszych działań będą coraz bardziej odczuwalne. Walka o czyste powietrze to nie tylko działania miasta, ale mieszkańców. To ich wysiłek, że zmieniają piece, przesiadają się do komunikacji miejskiej – uważa Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)