Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aktywiści i przedstawiciele Wód Polskich ruszyli w teren. Ile, z 2800 drzew do wycinki, uda się uratować?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wizja lokalna ws. wycinki 2800 drzew wzdłuż wałów przeciwpowodziowych
Wizja lokalna ws. wycinki 2800 drzew wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Przedstawiciele Wód Polski wraz z aktywistami miejskimi ruszyli w teren, aby ocenić, ile z 2800 drzew wskazanych do wycinki uda się uratować. Wycinka wynika z planów modernizacji wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Sporo drzew wskazanych do ścięcia to naprawdę spore okazy. Jest szansa, że część z nich uda się uratować.

WIDEO: Podtopienia w Małopolsce. "Zalało cały dom, tragedia", "Czegoś takiego nie widziałem"

Źródło: TVN24/x-news

Od kilku tygodni Wody Polskie współpracują z radnymi komisji kształtowania środowiska, ekologami i aktywistami miejskimi, aby wspólnie doprowadzić do jak najmniejszej wycinki drzew w związku z planami modernizacji wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Wstępnie WP szacowały, że wyciąć trzeba ok. 2800 drzew. We wtorek 30 czerwca odbyła się wizja lokalna w terenie, z udziałem WP, radnych i strony społecznej, i już teraz wiadomo, że na pewno nie wszystkie drzewa planowane do wycinki zostaną usunięte.

- Podczas spotkania wskazaliśmy najbardziej wartościowe miejsca i drzewa na wałach. Omówiliśmy potencjał uratowania wielu drzew i część będzie można uratować - mówi nam Paulina Poniewska z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. W spotkaniu w rejonie ujścia Dłubni (w rejonie ul. Popielnik), poza Akcją, wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, Siostry Rzeki i Koalicja Ratujmy Rzeki.

We wrześniu tego roku odbędzie się pełna inwentaryzacja zieleni wzdłuż wałów, którą przeprowadzą pracownicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To oni ocenią, które drzewa będzie można uratować przed wycinką.

List intencyjny

W zeszłym tygodniu w siedzibie Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie został podpisany List Intencyjny przez przedstawicieli Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa, organizacje prośrodowiskowe oraz Dyrekcję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie.

Zgodnie z treścią podpisanego listu obie strony wyraziły wolę i gotowość współpracy w zakresie minimalizowania i kompensowania negatywnych skutków oddziaływania realizowanej Inwestycji na środowisko, jednocześnie poprawiając poziom życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

W ramach działań powołano również Grupę Roboczą, której celem jest długofalowa współpraca poprzez wspólne przygotowywanie inicjatyw i wypracowywanie jednolitych stanowisk. Pierwszym zadaniem Grupy była wtorkowa wizja w terenie.

Wielka wycinka i modernizacja wałów

O planach Wód Polskich jako pierwsi napisaliśmy na początku czerwca. Plany Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zakładają modernizację 20 km wałów przeciwpowodziowych na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Pozwoli to na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta.

Elementem modernizacji jest wycinka ok. 2800 drzew rosnących na wałach lub w odległości trzech metrów od nich. Wycinką zaniepokoiły się organizacje pozarządowe. Te rozpoczęły rozmowy z WP. Pierwsze spotkanie odbyło się właśnie na początku czerwca.

Wody Polskie obiecują udrażnianie rzek

Wody Polskie w Krakowie podkreślają, że powołanie grupy roboczej ma na celu wypracowanie działań minimalizujących i kompensacyjnych negatywne skutki oddziaływania ich inwestycji na środowisko. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wskazał już miejsca na terenie Krakowa oraz gminy Skawina, gdzie możliwe będzie przeprowadzenie prac udrażniających koryto rzek, co spowoduje poprawę ich ciągłości morfologicznej.

Wycinki miałyby ruszyć w przyszłym roku. Co ciekawe, zgodę na wycinkę dała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale w ogóle nie nakazała przy tym Wodom nasadzeń zastępczych. Wody same więc zgłosiły się do władz miasta o wskazanie miejsca, gdzie mogłyby się pojawić nowe sadzonki. Miejsce wskaże Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zmodernizowane wały będą chronić 40 tys. mieszkańców oraz teren na obszarze 31 km2. Mają również stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych. Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

Inwestycja jest realizowana w ramach "Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły". Jej planowany koszt to ok. 150 mln zł. Prace mają się rozpocząć w 2020 roku i potrwają do 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska