https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm w Kryspinowie i w Piekarach. Mieszkańcy spotkali się z ekspertami w sprawie smogu [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Fot. Archiwum UG Liszki
Mieszkańcy Kryspinowa i Piekar (gmina Liszki) spotkali się z Piotrem Siergiejem, ekspertem od smogu oraz ochrony powietrza. Jak informuje Katarzyna Stadnik ekodoradca z urzędu gminy Liszki była to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców, aby zadać nurtujące pytania, skonfrontować swoją opinię na temat jakości powietrza w okolicy oraz poznać prawdziwe przyczyny i konsekwencje smogu.

Spotkania były możliwe dzięki temu, że szkoły w Kryspinowie i Piekarach biorą udział w pilotażowym programie pn. Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). programem tym objęto tylko 10 szkół w całej Polsce.

Pierwsze spotkanie było w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie, a drugi w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach.

Mieszkańcy wysłuchali wykładu nt. wypływu smogu na jakość życia. - Sezon „smogowy” już dobiega końca, jednak z całą pewnością powróci za kilka miesięcy. Tym bardziej cieszy fakt, że na spotkaniach była wysoka frekwencja - zaznacza Katarzyna Stadnik.

Uczniowie z najmłodszych klas przygotowali występ związany ze Światowym Dniem Ziemi. A zebrani pytali m.in. o wpływ pobliskiego lotniska i autostrady A4 na jakość powietrza w gminie Liszki. Pytali także o pojazdy zasilane paliwem diesel i konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Celem projektu realizowanego w gminie Liszki jest podnoszenie świadomości dzieci i dorosłych na temat wpływu jakości powietrza na zdrowie. W ramach pilotażowych działań oprócz wykładów i prelekcji, w szkołach zamontowano czujniki jakości powietrza dokonujące pomiaru zarówno wewnątrz budynku, jak i zewnątrz. Wyniki pomiaru prezentowane są na portalu projektu https://esa.nask.pl/map oraz na ekranach informacyjnych w szkołach.

Dane zbierane przez czujniki umożliwią uczniom bieżące obserwowanie jakości powietrza i wykonywanie pod kierunkiem nauczycieli własnych badań i obserwacji jego stanu czystości i zmian, dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych.

Program realizowany jest w gminie Liszki dzięki współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym, Polskim Alarmem Smogowym, NASK - państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nasz sąsiad Kaszow 254 tak strasznie nas truje pali czym popadnie na 2 piece co z tego że my wokół mamy ogrzewanie gazowe jak oni odpalaja o godz 10 i tak z przerwami cały dzień jesteśmy uwięzieni przez 7 miesięcy w zamkniętym domu proszę gminne władze o kontrolę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska