MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alwernia pod Krakowem chce przyciągnąć mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko Skowronek

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Alwernia dzięki budowie nowych mieszkań, rozwoju infrastruktury sportowej i turystycznej ma stać się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Na tym zależy nie tylko władzom gminy, ale także właścicielom spółki Alventa, którzy chcą w ten sposób przyciągnąć tu wykwalifikowanych pracowników, o których muszą konkurować m.in. z Krakowem.

Alwernia pod Krakowem ma przyciągać mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko "Skowronek"

Wielkie zakłady pracy w czasach PRL dawały nie tylko zatrudnienie, ale także budowały bloki, infrastrukturę sportową, rekreacyjną i kulturalną. Były impulsem do rozwoju miasta i wokół nich toczyło się życie. Dziś model funkcjonowania firm jest zupełnie inny, właściciele skupiają się na prowadzeniu własnego biznesu, a dodatkowe benefity to nie mieszkanie pracownicze, lecz co najwyżej owocowe czwartki.

Firma Alventa postanowiła wyjść przed szereg i nawiązała z gminą Alwernia współpracę, której celem jest realizacja szeregu inwestycji w mieście. Mowa tu o budowie bloków, rozbudowie obiektów sportowych oraz rewitalizacji ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego "Skowronek".

W tym roku zakłady chemiczne w Alwerni obchodzą jubileusz 100-lecia swojej działalności. Pracowało tam już kilka pokoleń mieszkańców Alwerni i firma stara się kontynuować te wartości, by dzieci obecnych pracowników kształciły się w kierunkach umożliwiających tam zatrudnienie. Organizowane są rodzinne wydarzenia integracyjne jak m.in. Dzień Dziecka, a w szkołach działają klasy o profilu chemicznym.

- Istotna z punku widzenia naszej działalności biznesowej, ekologicznej, społecznej jest dobra współpraca, relacja z lokalną społecznością, z mieszkańcami, bo to oni stanowią trzon naszej kadry pracowniczej. Współpraca ta odbywa się m.in. poprzez wsparcie w edukacji, sporcie czy rozwoju infrastruktury logistycznej. To ma bezpośrednie przełożenie na rozwój naszej firmy, pozyskanie dobrych i oddanych pracowników. Chcemy, by młodzi ludzie po studiach chcieli tu mieszkać i pracować - mówi Wiesław Hałucha, prezes zarządu Alventa SA.

Alwernia pod Krakowem ma przyciągać mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko "Skowronek"
Alwernia pod Krakowem ma przyciągać mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko "Skowronek" Sławomir Bromboszcz

Zakłady chemiczne w latach 80. XX wieku wybudowały w Alwerni stadion piłkarski i bloki, osiedle Chemików. Teraz kontynuowana będzie inwestycja przy ul. Krakowskiej, gdzie planowana jest budowa 60-80 mieszkań w nowoczesnych blokach. Będą to mieszkania zarówno na sprzedaż, jak i pod wynajem.

- Kończymy projektowanie. Według naszych analiz taka liczba mieszkań jest wystarczająca, zaspokaja obecne potrzeby. Oczywiście nie wykluczamy w przyszłości dalszych inwestycji, np. budowy domów - dodaje Wiesław Hałucha.

Także gmina Alwernia z pomocą spółki SIM Ziemia Krakowska planuje budowę 50 mieszkań, przy drodze wojewódzkiej 780. Dzięki rozbudowie infrastruktury mieszkaniowej Alwernia ma szansę zyskać nowych mieszkańców. Stawki za wynajem, zakup nieruchomości są tu niższe od tych oferowanych w Krakowie. Alwernia będzie zatem mogła aspirować do kolejnego w regionie miasta nazywanego "sypialnią Krakowa". Choć ideą jest przede wszystkim zapewnienie mieszkań dla osób pracujących w miejscowych firmach.

- Bardzo nas cieszą inwestycje mieszkaniowe. Dzięki temu młodzi ludzie nie będą już musieli opuszczać Alwerni, to doskonały impuls do rozwoju miasta - mówi Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Alwerni.

Kolejnym elementem jest remont i rozbudowa infrastruktury sportowej. Gmina Alwernia pozyskała 10 mln zł z Polskiego Ładu na remont stadionu piłkarskiego i jego otoczenia. Dzięki wsparciu firmy Alventa pozyskała także 2 ha działkę przy obiekcie, na której mają powstać całoroczne korty tenisowe pod balonem oraz orlik. Gmina liczy, że firma wesprze także realizację tej inwestycji.

Następną wspólną inicjatywą jest rewitalizacja ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Skowronek. Przed laty było to niezwykle popularne kąpielisko, jednak od lat jest zamknięte. Obecnie z zalewu korzystają wędkarze. Właścicielem terenu, gdzie znajdują się budynki oraz plaża, jest Alventa. Obiekty są jednak w złym stanie, konieczna byłaby budowa nowej infrastruktury. Rewitalizacja ośrodka znalazła się wśród zdań, które ubiegają się o dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Alwernia pod Krakowem ma przyciągać mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko "Skowronek"
Alwernia pod Krakowem ma przyciągać mieszkańców. Magnesem nowe bloki, centrum sportowe i kąpielisko "Skowronek" Sławomir Bromboszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska