Zakopane pod śniegiem. Ślisko na drogach [FOTO]
- Dwie nasze fizjoterapeutki już przeszły odpowiednie szkolenie w Instytucie Onkologii w Warszawie - mówi Andrzej Walawski, dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Rabka S.A. - Dzięki temu będą one mogły pomagać tym kobietom, które po mastektomii mają obrzęk chłonny, czyli powikłanie po operacji usunięcia raka piersi.
Jak się okazuje, pomysł rehabilitacji w Rabce popierają same amazonki ze stowarzyszenia działającego w Krakowie. - Całe Podhale to biała plama dla amazonek. Nie ma tu ani jednego klubu, tymczasem to tu jest wiele kobiet po mastektomii. Wiem to, bo jestem wolontariuszką w centrum onkologii w Krakowie, gdzie rozmawiam z kobietami. Wiele z nich to góralki.
Poza tym pracuję też w sklepie medycznym jako konsultant i protezuję te kobiety dobierając im specjalistyczną bieliznę i piersi - mówi Grażyna Korzeniowska, od 21 lat prezes krakowskiego Towarzystwa Amazonek i prezes całej unii małopolskiej zrzeszającej 7 klubów amazonek.
Warto dodać, że kobiety na Podhalu nie mówią o swym problemie, zamykając się z nim w czterech ścianach. Ich życie często zmienia się tak mocno, że nie są w stanie same sobie z tym poradzić. Teraz jest szansa na to, że wspólnie będą sobie pomagać. W klubie amazonek kobiety znajdą bowiem fachową pomoc.
- Damy im wsparcie fizyczne, zorganizujemy pływanie i dwa razy w tygodniu gimnastykę, a także wsparcie psychiczne, pomoc psychologa, zarówno dla kobiet, jak i ich rodzin, które sobie z tym problemem nie radzą - wyjaśnia Grażyna Korzeniowska.
Już teraz prezes Uzdrowiska Rabka S.A. obiecał kobietom wsparcie, udostępnienie im całej bazy uzdrowiskowej, a także wskazanie miejsca, gdzie będą mogły mieć klub, jedyny na Podhalu.
Dlaczego Rabka, a nie Nowy Targ, stolica Podhala, czy stolica Tatr - Zakopane - stanie się centrum amazonek?
- To jest uzdrowisko, ma dobry klimat, jest stosunkowo blisko od Krakowa. Poza tym nic nie wyszło z założenia klubu na terenie innych miast - wyjaśnia Grażyna Korzeniowska, amazonka od 25 lat. - Rabka jest idealnym miejscem do leczenia.
Turnusy ruszą na przełomie stycznia i lutego. Uzdrowisko nie ma zakontraktowanej takiej usługi w NFZ. - Planujemy szukać środków poprzez PFRON, a także z innych alternatywnych funduszy - mówi doktor Andrzej Walawski.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!