Historia Rabki sięga XIII wieku. Po raz pierwszy nazwa miejscowości została wymieniona w dokumencie Bolesława V Wstydliwego z 1254 roku, potwierdzającym posiadanie tych terenów przez klasztor Cystersów ze Szczyrzyca. Z dokumentu tego dowiadujemy się, że istniały tak warzelnie soli. - Jan Długosz powołując się na ten dokument, użył wyrażenia „Sal in Rabka”, świadczy to o tym, iż rabczańskie solanki były już wtedy znane i doceniane – czytamy w opisie historii miasta na oficjalnej stronie miasta.
Kolejna lokacja Rabki, na prawie magdeburskim nastąpiła w 1446 roku. W akcie lokacyjnym dla Andrzeja i Piotra Jakuszów z Olszówki, wymienione są m.in. nazwy: góry Lubany (Luboń), spływających z niej potoków Lubońskiego i Miedzianego, rzeki Raby, Poniczanki i Słonki.
Po wiekach, rozwój uzdrowiska zdynamizowało połączenie kolejowe Chabówka-Kraków oraz Chabówka-Rabka, które zaczęło funkcjonować od 1885 r. W roku 1887 otwarto w Rabce pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych, co zapoczątkowało specjalizację Rabki jako uzdrowiska dziecięcego.
Dynamiczny rozwój Rabki i uzdrowiska przerwał wybuch II Wojny Światowej i okupacja. Uzdrowisko było nieczynne, źródła zostały zanieczyszczone, w sanatoriach przebywali ranni żołnierze i piloci niemieccy. Po wojnie zaczęła się odbudowa – zarówno infrastruktury, jak i pozycji Rabki jako uzdrowiska. Prawa miejsce Rabka zyskała 21 września 1953 roku.
Z okazji okrągłych urodzin w Rabce 2023 roku odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Rozdano pamiątkowe medale okolicznościowe. Uroczystości te swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele rządu – wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister klimatu Edward Siarka, poseł Anna Paluch, radni wojewódzcy Bogdan Pęk i Marek Wierzba. W uroczystościach wzięła udział także Ewa Przybyło, była burmistrz Rabki i jej były zastępca Robert Wójciak.
Niezwykła historia. Mieszkanka Zakopanego odzyskała pamiątkę...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]