Nasza Loteria

Rabka-Zdrój - uzdrowisko na Podtatrzu jest już miastem od 70 lat

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
Rabka-Zdrój jest miastem już od 70 lat. Miasto dzieci świata i znane uzdrowisko wielki jubileusz świętowało w czwartek. Z okazji okrągłych urodzin, rozdano okolicznościowe medale wybite i zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie.

Historia Rabki sięga XIII wieku. Po raz pierwszy nazwa miejscowości została wymieniona w dokumencie Bolesława V Wstydliwego z 1254 roku, potwierdzającym posiadanie tych terenów przez klasztor Cystersów ze Szczyrzyca. Z dokumentu tego dowiadujemy się, że istniały tak warzelnie soli. - Jan Długosz powołując się na ten dokument, użył wyrażenia „Sal in Rabka”, świadczy to o tym, iż rabczańskie solanki były już wtedy znane i doceniane – czytamy w opisie historii miasta na oficjalnej stronie miasta.

Kolejna lokacja Rabki, na prawie magdeburskim nastąpiła w 1446 roku. W akcie lokacyjnym dla Andrzeja i Piotra Jakuszów z Olszówki, wymienione są m.in. nazwy: góry Lubany (Luboń), spływających z niej potoków Lubońskiego i Miedzianego, rzeki Raby, Poniczanki i Słonki.

Po wiekach, rozwój uzdrowiska zdynamizowało połączenie kolejowe Chabówka-Kraków oraz Chabówka-Rabka, które zaczęło funkcjonować od 1885 r.  W roku 1887 otwarto w Rabce pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych, co zapoczątkowało specjalizację Rabki jako uzdrowiska dziecięcego.

Dynamiczny rozwój Rabki i uzdrowiska przerwał wybuch II Wojny Światowej i okupacja. Uzdrowisko było nieczynne, źródła zostały zanieczyszczone, w sanatoriach przebywali ranni żołnierze i piloci niemieccy. Po wojnie zaczęła się odbudowa – zarówno infrastruktury, jak i pozycji Rabki jako uzdrowiska. Prawa miejsce Rabka zyskała 21 września 1953 roku.

Z okazji okrągłych urodzin w Rabce 2023 roku odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Rozdano pamiątkowe medale okolicznościowe. Uroczystości te swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele rządu – wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister klimatu Edward Siarka, poseł Anna Paluch, radni wojewódzcy Bogdan Pęk i Marek Wierzba. W uroczystościach wzięła udział także Ewa Przybyło, była burmistrz Rabki i jej były zastępca Robert Wójciak.

Bożena Krupa - mieszkanka Zakopanego, odzyskała pierścionek po babci, którą aresztowali Niemcy

Niezwykła historia. Mieszkanka Zakopanego odzyskała pamiątkę...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska