Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrychów. Wybrano najsmaczniejsze potrawy, palmy, koszyczki i nalewki na Wielkanoc [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
XV Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2015 Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa w hotelu Kocierz.
XV Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2015 Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa w hotelu Kocierz. Robert Szkutnik
Już po raz piętnasty panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Andrychów zorganizowały konkurs potraw wielkanocnych. Ta edycja imprezy odbyła się w sobotę (29.03) wieczorem na Przełęczy Kocierskiej za Andrychowem, na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Wybrano najsmaczniejsze potrawy, najpiękniejsze stroiki, koszyczki i nalewki, czyli to czego według tradycji nie może zabraknąć podczas świąt Wielkanocnych.

Kilkuset gości oraz 18 Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w XV Konkursie Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych takich imprez w Małopolsce. Przez kilkanaście lat działania Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, co roku na tej imprezie pod jednym dachem gromadzi, nie tylko gospodynie ale także polityków wszystkich szczebli samorządu; biznesmenów, działaczy społecznych, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców miast i wsi. Na Kocierzu był między innymi wojewoda Jerzy Miller, posłowie: Krzysztof Szczerski i Marek Polak z PiS, senator Andrzej Pająk z PiS oraz Tomasz Żak burmistrz Andrychowa i Bartosz Kaliński, starosta wadowicki.

Tym razem impreza konkursowa odbyła się w Hotelu & Spa Kocierz. Jej celem jest kultywowanie lokalnych tradycji, promocja i prezentacja specjałów lokalnej kuchni oraz promocja ludowego rękodzieła.

Grand Prix tegorocznego przeglądu zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Bolęciny.

Jury, w którym byli: Jadwiga Sopicka, przew. komisji, instruktor żywienia SGW Andrychów;Marek Panek, kucharz restauracji Kocierz oraz technolodzy żywności Maria Komendera i Janusz Komendera z firmy cateringowej Kraina Pyszności, stwierdziło, że to koło najlepiej pogodziło tradycję i nowoczesność, a potrawy były prezentowane na wspaniale udekorowanym stole. Tutaj też było najwięcej potraw z jaj w różnej postaci. Była nawet galareta z jajkami w kształcie prosiaczka.

"Komisja jednogłośnie stwierdziła,że wszystkie stoły zachwyciły bogactwem i obfitością pysznych potraw - jak tradycja każe królowały jaka - jako prastary symbol życia. Nie zabrakło: szynek, rolad, pasztetów, galaret, chrzanów, żurów, chrzanówek, sałatek (po prostu swojszczyzny) a na deser kusiły:mazurki, baby, serniki,ciasteczka no i oczywiście baranki oraz oryginalnie wykonane pisanki i dekoracje. Co podkreślało pielęgnację pięknych polskich tradycji" - napisało jury w uzasadnieniu werdyktu. Dodano też, że poziom konkursu rośnie z roku na rok.

Pierwsze miejsca zajęły stoły przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, Frydrychowic, Roczyn i Sułkowic Łęgu. Drugie miejsce zajęły gospodynie z Głębowic, Mucharza, Rzyk i Targanic, a trzecią nagrodę otrzymały: Brzezinka, Gierałtowiczki, Inwałd, Nidek, Świnna Poręba, Targanice Dolne, Węglówka, Wieprz i Zagórnik.

W konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną wygrała palma przygotowana przez gospodynie z Inwałdu, a dwa kolejne miejsca przyznano Zagórnikowi oraz Gierałtowiczkom i Brzezince Dolnej, które zajęty na równi trzecie miejsca.

Najpiękniejsze koszyczki świąteczne przygotowały koła: z Brzezinki, Inwałdu i Zagórnika oraz z Węgłowki i Sułkowic Łęgu.

Natomiast w katagoiri stroików wielkanocnych jurorzy najwyżej ocenili koła z Roczyn, Nidku i Andrychowa.

W konkursie nalewek zwyciężyła „Aronia z nutką wiśni” przygotowana przez KGW z Węglówki. Drugie miejsce jurorzy przyznali KGW z Wieprza za wiśniówkę, a trzecie gospodyniom z Zagórnika z nalewkę o nazwie „Wspomnienie lata”.

Jak powiedział przewodniczący tej komisji konkursowej Czesław Rajda z Andrychowa, wybór był trudny, bo każda z nalewek była wspaniała. W niektórych produktach dało się wyraźnie wyczuć podnoszenie mocy poprzez dodatek polskiego spirytusu.

Imprezę prowadziła jak zwykle Czesława Wojewodzic szefowa SGW Andrychów, organizatora imprezy.Potrawy, które po konkursie zjedzono pobłogosławił ksiądz Mirosław Włoch z parafii w Targanicach. Z tej wioski był też chór koła gospodyń i zespół dziecięcy, które wystąpiły w czasie imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska