Tak Kraków uhonorował Annę Dymną
- Wyjątkowe wyróżnienie, bo i wyjątkowa krakowianka. Anna Dymna jest z Krakowem scalona, jest tożsamością Krakowa. Wybitna artystka, wybitna aktorka, wiele realizacji filmowych, ale to nie wszystko, bo jeszcze gigantyczna działalność charytatywna, niesienie pomocy wielu osobom. Widać było w laudacjach, że krakowianie są wdzięczni i kochają panią Anię. Jestem szczęśliwy, że tego typu osoba wstąpiła w w to zaszczytne grono – mówił prezydent Aleksander Miszalski.
Propozycja przyznania honorowego obywatelstwa Krakowa zyskała jednogłośną aprobatę rady miasta. Akt nadania tytułu został wręczony Annie Dymnej podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji święta miasta – 5 czerwca.
- Mieszkam tu 73 lata, pracuję 55 – na uliczkach Krakowa czuję się jak u siebie w mieszkaniu. Myślę, że jakbym czasem wyszła bez pieniędzy i bez butów, to za chwilę ktoś, by mi dał buty i pożyczył pieniądze, czy postawił kawę czy obiad. Tak to jest, no bo ja jestem w tym mieście trochę jak smok wawelski – mówiła Anna Dymna. - Kraków to bardzo specyficzne miasto. Ludzie, którzy tu nie mieszkają, uważają je za dziwne, ale ja tu mieszkam całe życie i czuję się tu jak w domu. Kocham Kraków za to, że jest i że jest czymś stałym w moim życiu.
W swojej przemowie aktorka dodała, że przyznany jej tytuł to także uhonorowanie wszystkich osób, które ją ukształtowały: rodziny, przyjaciół, reżyserów teatralnych.
- Mnie takiej w ogóle by nie było, gdyby nie to, że miałam okazję przyjaźnić się ze wspaniałymi, wartościowymi osobami. Zawsze przyciągałam fajnych ludzi i tak naprawdę to ci ludzie mnie stworzyli. Ja byłam tylko dobrym uczniem – wyznała artystka.
Anna Dymna z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Krakowa
Laudację na cześć Anny Dymnej wygłosił Bronisław Maj. Na uroczystości w sali obrad RMK pojawiło się wielu znamienitych gości. Annie Dymnej towarzyszył mąż Krzysztof Orzechowski, pojawili się też Dorota Segda, Krzysztof Globisz, prof. Antoni Dziatkowiak i prof. Jacek Popiel.
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycje, wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata, mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady (z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej pięciu radnych) lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców.
Anna Dymna. Legenda kina i teatru, społeczniczka
Anna Dymna zadebiutowała na scenie w 1969 r. Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Od początku kariery związana jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in.: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Teresą Kotlarczyk, Barbarą Sass i Janem Klatą. Od 1990 jest pedagogiem w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także – od 2002 r. – inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji, gdzie, w kameralnej atmosferze, dzięki wybitnym twórcom oraz aktorom, kultywuje się wartość i piękno żywego słowa.
Anna Dymna jest założycielką fundacji „Mimo Wszystko”, a także inicjatorką wielu innych przedsięwzięć społecznych. Za swoje działania społeczne i dokonania aktorskie została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, wśród których znalazły się m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, Order Ecce Homo – polskie odznaczenie kościelne. Otrzymują je osoby nieskazitelne, uczulone na krzywdę i dające świadectwo wielkiej miłości drugiego człowieka, Medal Św. Brata Alberta za inicjowanie i wspieranie akcji charytatywnych na terenie Krakowa, szczególnie za pomoc na rzecz uchodźców z Kosowa i zaangażowanie w akcje społeczne.
Anna Dymna w młodości. Kraków, wielkie kreacje aktorskie i b...
