Oni wiedzą, jak to smakuje! Kucharze na straży polskich potraw

Akcja specjalna Mistrzowie Smaku 2023
Stowarzyszenie Kucharzy Polskich to instytucja, której historia sięga lat 90. Powstała, by wymieniać się doświadczeniami kulinarnymi, starać się o wpisywanie potraw w rejestry państwowe, ale przede wszystkim po to, by reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej, do czego wytrwale się przygotowywali. - Dziś certyfikujemy najlepsze szkoły gastronomiczne w Polsce. Organizujemy przeróżne konkursy kulinarne i patronujemy im, jak między innymi Dorszowe, Bałtyckie Żniwa. Przeciwstawiamy się „spaczeniu chemicznemu” produktów, jak i zakłamaniu historii oraz tradycji kulinarnych - mówi Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Cena rządzi

Krzysztof Szulborski podkreśla, że rynkiem gastronomicznym rządzi cena. Dotyczy to przeróżnych przetargów na dostarczanie żywności na przykład do szkół, szczególnie do podstawowych, gdzie powinno dbać się o to, aby młody człowiek otrzymał posiłek zbilansowany w odpowiednie kwasy tłuszczowe oraz witaminy. – Taki posiłek, stworzony z najlepszych ingrediencji, musi mieć swoją cenę. Jednak czy na młodych ludziach, którzy zaraz będą współtworzyć naszą Ojczyznę, można oszczędzać i karmić tanimi potrawami stworzonymi w większości z użyciem żółtego proszku? – uważa prezes.
Jednocześnie bije na alarm. Podkreśla, że gastronomia dopiero podnosi się z pandemii i potrzebuje wsparcia zarówno państwa, jak i lokalnych włodarzy: - Marzeniem naszym jest na przykład VAT, który powinien wynosić 5 procent na wszystkie potrawy i napoje w obiektach gastronomicznych. Skorzysta na tym przede wszystkim gość restauracji, bo zapłaci mniej za dobry produkt użyty w potrawach, ale i nasz państwowy budżet.

Pracują, zmieniają i krzewią

Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, mówi, że zmorą w Polsce jest niskowartościowy fast food, który wszędzie nas zalewa. W Polsce, szczególnie w mniejszych miasteczkach, jest więcej oferujących go punktów niż porządnych restauracji. Nie jest to jednak związane z tym, że restauratorzy chcą tak gotować. - Takie jest oczekiwanie rynku, bo nie promuje się regionalnych produktów, a co za tym idzie, nie ma w kartach dań regionalnych potraw. Co cieszy to fakt, że w kurortach, u nas nadmorskich, jeszcze jakoś się bronimy, ale trzeba nad tym pracować, zmienić i krzewić kulturę jedzenia dobrych dań z produktów lokalnych – zaznacza prezes. I w promowanie tej dobrej kultury właśnie Stowarzyszenie Kucharzy Polskich ma ogromny wkład. Na przestrzeni lat stało się uznaną marką samą w sobie. Jego członkiem może zostać osoba z gastronomicznym wykształceniem, mającą pełną zdolność do czynności prawnych, niepozbawiona praw publicznych. W ramach członkostwa otrzymuje wsparcie zarządu SKP w przeróżnych szkoleniach, dedykowany certyfikat oraz naszywkę z logo Stowarzyszenia, którą z dumą można nosić na kitlach podczas codziennej pracy, ale również na pokazach, konkursach, wyjazdach i wydarzeniach. To niezwykle prestiżowe wyróżnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oni wiedzą, jak to smakuje! Kucharze na straży polskich potraw - Kurier Poranny

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska