Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy chcą poznać historię rynku w Bochni

Paulina Korbut
W piątek geolodzy dokonali odwiertów pod płytą rynku w Bochni. Jeszcze w sierpniu zostaną dokończone badania geofizyczne
W piątek geolodzy dokonali odwiertów pod płytą rynku w Bochni. Jeszcze w sierpniu zostaną dokończone badania geofizyczne Paulina Korbut
Badania na terenie bocheńskiego rynku posuwają się w ekspresowym tempie. W piątek dokonano dziewięciu odwiertów geologicznych pod płytą placu, z kolei w sobotę firma Proton-Archeo zbadała wolną część rynku przy użyciu georadaru i pomiarów GPS.

Zobacz także: Rajbrot: ostatnia komórkowa 'biała plama' w Małopolsce.

Pracom geologicznym od początku przewodzi dr Marta Wardas-Lasoń z Akademii Górniczo-Hutniczej.

- W piątek wykonaliśmy dziewięć odwiertów, każdy na 180 centymetrów. To ogromny krok naprzód, bo w połowie lipca nie udało się zrobić za wiele. Pobraliśmy wtedy próbki tylko ze skarpy przy rynku - wylicza Wardas-Lasoń.

Przez płytę rynku udało się przebić dzięki wsparciu urzędu miasta, który udostępnił na ten dzień pracowników i sprzęt. Samorząd finansuje także wszystkie badania. Ich koszt to 34 tysiące złotych.

Próbki ziemi spod bocheńskiego rynku teraz są w laboratorium AGH. Wyniki poznamy za kilka tygodni.

- Dzięki nim będziemy wstanie określić rozmieszczenie poszczególnych nawarstwień historycznych. To pozwoli zaplanować prace wykopaliskowe tak, aby jak najmniej odsłaniać płytę rynku, co znacznie zredukuje koszty tych prac - zauważa Marta Wardas-Lasoń.

W sobotę rozpoczął się pierwszy etap badań geofizycznych - pomiary georadarem i GPS. Te prace nie naruszają już płyty placu.

- Badania elektrooporowe i geomagnetyczne rozpoczną się jeszcze w sierpniu - zapowiada Marek Materna, bocheński archeolog pracujący przy badaniach. Podczas tych prac, na płycie rynku zostanie rozpięta siatka elektrooporowa. Będzie też okazja podziwiać zdalny śmigłowiec, który z przyczepioną specjalną kamerką będzie szukał anomalii magnetycznych. We wrześniu, kiedy zniknie kawiarniany ogródek, badania te zostaną powtórzone na części, która obecnie jest zasłonięta.

Jak podkreśla Marek Materna, prowadzone badania to ogromna szansa. - Płyta rynku w zasadzie nigdy nie została zbadana. Jestem przekonany więc, że dzięki badaniom dostarczy sporo materiału historykom muzeum - mówi Materna.

"Białych plam" w historii Bochni jest bowiem ciągle sporo. Nie wiemy, gdzie stał ratusz, ani jakich był wymiarów. Wiele hipotez wskazuje na to, że na rynku stał kiedyś szyb kopalni. - Jeśli miasto na podstawie wyników badań zgodzi się sfinansować wykopaliska, prace zaczniemy wiosną - zapowiada bocheński archeolog.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska