FLESZ - Państwowa spółka wymyśla sposób na zatrzymanie Polaków w domu. Pomóc mają nagrody
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa to organizacja społeczna, działająca od 1978 roku. Od 1985 roku SKOZK na mocy ustawy jest dysponentem pieniędzy z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, zasilanego środkami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP, na wniosek urzędującego prezydenta. SKOZK co roku rozdziela dofinansowania na kolejne prace w krakowskich zabytkach. Kościoły i ich wyposażenie, budynki uniwersyteckie, kamienice czy zabytkowe nagrobki są ratowane, konserwowane i pięknieją dzięki przede wszystkim dotacji z budżetu państwa, w ostatnich latach co roku ok. 30-milionowej, a ponadto dzięki datkom wrzucanym do skarbon SKOZK (najsłynniejsza stoi na Rynku Głównym) oraz środkom z darowizn.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz i członkowie SKOZK powoływani i odwoływani są przez Prezydenta RP.
Nowy przewodniczący Borysław Czarakcziew jest architektem, autorem ponad 200 projektów architektonicznych o różnej skali i tematyce - od remontu zabytkowego zespołu Szarej Kamienicy do pracy nad projektem Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. W latach 1999-2005 był prezesem zarządu spółki Miastoprojekt-Kraków, a od 2005 roku jest współwłaścicielem i prezesem zarządu GPP Grupa Projektowa. Od 2003 roku wchodzi w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krakowie.
Był współautorem projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa z 2013 roku. W 2002 roku został wybrany na pierwszego przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Rady Izby Architektów, od 2014 roku jest członkiem Krajowej Rady Izby Architektów, a od 2018 - wiceprezesem Krajowej Rady odpowiedzialnym za współpracę międzynarodową. W latach 2014-16 był zaangażowany w prace Głównej Komisji Architektonicznej przy Ministerstwie Rozwoju. Współpracuje z rządem polskim jako ekspert ds. zawodu architekta w pracach Komisji Europejskiej.
Do grona dotychczasowych czterech zastępców przewodniczącego SKOZK dołączyło teraz kolejnych dwóch. Jednym z nich jest Andrzej Betlej - historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2016-19 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Za jego kadencji został m.in. ukończony remont konserwatorski i otwarta nowa ekspozycja Muzeum Czartoryskich. Z kolei od początku 2020 roku jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, w szczególności dotyczą kwestii zachowania dziedzictwa kulturalnego na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Powołanie na funkcję zastępcy przewodniczącego SKOZK odebrał też w czwartek Andrzej Szczerski - historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie St Andrews. Autor publikacji i kurator wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej, w tym głośnej wystawy "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w 2018 roku.
