Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Marek Jędraszewski po spotkaniu z papieżem Franciszkiem: Wracamy do Polski umocnieni i pełni nadziei [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W czwartek (28 października), w uroczystość świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej spotkali się w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.
W czwartek (28 października), w uroczystość świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej spotkali się w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
W czwartek (28 października), w uroczystość świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej spotkali się w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

FLESZ - Polscy biskupi "na dywaniku" u papieża

od 16 lat

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że spotkanie odbyło się w atmosferze zatroskania o Kościół w Polsce. – Papież zna sytuację Kościoła w naszym kraju i jest przekonany o silnej roli autorytetu, jakim jest ksiądz, a zwłaszcza proboszcz. Ojciec Święty mówił: trwajcie przy tym autorytecie, budujcie go i traktujcie jako wielki Boży dar. Byliśmy zaskoczeni i wdzięczni za te słowa – zaznaczył metropolita krakowski.

Papież wzywał do poczucia odpowiedzialności za wiarę i do zdecydowanej obrony chrześcijańskich wartości. Wskazał, że molestowanie nieletnich jest powodem bólu, cierpienia i wstydu całej wspólnoty wierzących.

– Spotkanie z Ojcem Świętym nacechowane było serdecznością i poczuciem wspólnej troski o Kościół. Spotkaliśmy się z ojcem i bratem w biskupstwie, który razem z nami dzieli radości, smutki, cierpienia i nadzieje Kościoła. Wracamy do Polski umocnieni i pełni nadziei – powiedział abp Jędraszewski.

W dalszej części wypowiedzi metropolita krakowski odniósł się do całej wizyty ad limina apostolorum. – Spotkaliśmy się z ogromną gotowością do słuchania i chęcią niesienia pomocy. Wiele osób podkreślało, że na tle innych krajów europejskich, Polska jest swoistymi płucami, dzięki którym Kościół katolicki w Europie może jeszcze oddychać – relacjonował metropolita krakowski.

Zwrócił uwagę na fakt pobożności ludowej. – Ta linia działalności duszpasterskiej w Polsce, nakreślona przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, odniosła sukces. Naród potrzebuje Kościoła, kapłanów i sakramentów. Jest otwarty na Boże słowo. Siła Kościoła tkwi w więzi z Bożym ludem, który jest gotów bronić i wspomagać Kościół. Naszym zadaniem jest służenie mu w drodze do Pana Boga – mówił abp Jędraszewski. – Za tymi słowami kryje się podziw dla Kościoła w Polsce, który znajduje się w niełatwej sytuacji, ale wracając do korzeni, czyli do Chrystusa, odzyskuje moc – zaznaczył abp Jędraszewski i przypomniał, że Królową Polski jest Maryja, a modlitwa różańcowa stanowi tarczę i siłę.

W czwartek, 28 października, abp Jędraszewski podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej przewodniczył Eucharystii sprawowanej przez 23 biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej odbywających wizytę „ad limina Apostolorum”.

Metropolita krakowski zauważył, że podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat św. Jana Pawła II padły słowa, które stały się symbolem całego jego posługiwania apostolskiego: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska