Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcydzieło Andrzeja Wajdy w cyfrowej jakości

Urszula Wolak
Kadr z filmu "Wesele"  Andrzeja Wajdy
Kadr z filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy foT. ARCHIWUM FILMOWE
Chyba wszyscy pamiętają scenę wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego w "Weselu" Andrzeja Wajdy i rozpościerający się później przed bohaterami filmu pejzaż mijanych okolicznych wsi.

"Wesele" zostało oparte na autentycznych wydarzeniach z 1900 roku, kiedy krakowski poeta Lucjan Rydel poślubił prostą dziewczynę z pobliskich Bronowic Jadwigę Mikołajczykównę. Miłośnicy filmu powstałego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w 1972 roku będą mogli na nowo odkryć arcydzieło Wajdy, ale teraz zobaczą je w lepszej jakości. Reżyser zgodził się bowiem na cyfrową rekonstrukcję swojego filmu.

Czytaj także: Opowieść zimowa Szekspira miała swoje źródła nad Wisłą

Efekty pracy nad obrazem będzie można podziwiać już we wtorek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie odbędzie się wyjątkowa projekcja filmu. Wieczór uświetnią swoją obecnością Andrzej Wajda i grający w filmie aktorzy. W końcu to na deskach krakowskiego teatru debiutował "Weselem" mistrz polskiej i światowej reżyserii. Publiczność zobaczy - tym razem - sfilmowane dzieło Wyspiańskiego w wysokiej cyfrowej jakości.

Proces rekonstrukcji filmu - nazywany przez kanadyjskiego kolorystę Stevena Kenta także "odrodzeniem" czy "ponownymi narodzinami" - umożliwił bowiem naprawienie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Artystyczny nadzór nad komputerową remasteryzacją obrazu sprawował sam Witold Sobociński, autor zdjęć do "Wesela". Dzięki komputerowej obróbce udało się również uzyskać głębię dźwięku, obejmującego dialogi, efekty akustyczne i muzykę Stanisława Radwana.

Praca nad rekonstrukcją "Wesela" nie była jednak łatwa. Negatyw filmu był bowiem mocno zniszczony, a ekipa pracująca nad technicznym "odrodzeniem" arcydzieła polskiej kinematografii musiała odnowić prawie 147 tys. klatek. Pęknięcia negatywu czy różnego rodzaju zabrudzenia taśmy nie stanowiły jedynej przeszkody w pracy nad rekonstrukcją "Wesela". Okazało się bowiem, że film wymaga stabilizacji obrazu z powodu dynamicznego charakteru scen kręconych w większości z ręki, zwykle w trudnych warunkach oświetleniowych (w wiejskich chałupach, przy ognisku i w nocy).

Gdzie i kiedy:
wtorek 11.01
Teatr im. Juliusza Słowackiego
plac Świętego Ducha 1
Godz. 19. Bilety 30 zł

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska