https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcydzieło Andrzeja Wajdy w cyfrowej jakości

Urszula Wolak
Kadr z filmu "Wesele"  Andrzeja Wajdy
Kadr z filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy foT. ARCHIWUM FILMOWE
Chyba wszyscy pamiętają scenę wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego w "Weselu" Andrzeja Wajdy i rozpościerający się później przed bohaterami filmu pejzaż mijanych okolicznych wsi.

"Wesele" zostało oparte na autentycznych wydarzeniach z 1900 roku, kiedy krakowski poeta Lucjan Rydel poślubił prostą dziewczynę z pobliskich Bronowic Jadwigę Mikołajczykównę. Miłośnicy filmu powstałego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w 1972 roku będą mogli na nowo odkryć arcydzieło Wajdy, ale teraz zobaczą je w lepszej jakości. Reżyser zgodził się bowiem na cyfrową rekonstrukcję swojego filmu.

Czytaj także: Opowieść zimowa Szekspira miała swoje źródła nad Wisłą

Efekty pracy nad obrazem będzie można podziwiać już we wtorek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie odbędzie się wyjątkowa projekcja filmu. Wieczór uświetnią swoją obecnością Andrzej Wajda i grający w filmie aktorzy. W końcu to na deskach krakowskiego teatru debiutował "Weselem" mistrz polskiej i światowej reżyserii. Publiczność zobaczy - tym razem - sfilmowane dzieło Wyspiańskiego w wysokiej cyfrowej jakości.

Proces rekonstrukcji filmu - nazywany przez kanadyjskiego kolorystę Stevena Kenta także "odrodzeniem" czy "ponownymi narodzinami" - umożliwił bowiem naprawienie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Artystyczny nadzór nad komputerową remasteryzacją obrazu sprawował sam Witold Sobociński, autor zdjęć do "Wesela". Dzięki komputerowej obróbce udało się również uzyskać głębię dźwięku, obejmującego dialogi, efekty akustyczne i muzykę Stanisława Radwana.

Praca nad rekonstrukcją "Wesela" nie była jednak łatwa. Negatyw filmu był bowiem mocno zniszczony, a ekipa pracująca nad technicznym "odrodzeniem" arcydzieła polskiej kinematografii musiała odnowić prawie 147 tys. klatek. Pęknięcia negatywu czy różnego rodzaju zabrudzenia taśmy nie stanowiły jedynej przeszkody w pracy nad rekonstrukcją "Wesela". Okazało się bowiem, że film wymaga stabilizacji obrazu z powodu dynamicznego charakteru scen kręconych w większości z ręki, zwykle w trudnych warunkach oświetleniowych (w wiejskich chałupach, przy ognisku i w nocy).

Gdzie i kiedy:
wtorek 11.01
Teatr im. Juliusza Słowackiego
plac Świętego Ducha 1
Godz. 19. Bilety 30 zł

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska