„Widok publiczny” to cykl spotkań, warsztatów i otwartych debat poświęconych sztuce współczesnej w relacji z przestrzenią miejską.
Jego organizatorzy będę próbowali odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Czy artyści i instytucje kultury potrafią skutecznie tworzyć relacje z lokalnymi środowiskami? Jaką rolę sztuka pełni w kontekście kultury miejskiej? Czy sztuka współczesna może być powszechnie akceptowana i rozumiana przez mieszkańców miast?
- Jesteśmy pewni, że „Widok publiczny” poprawi efektywną komunikację rozproszonych do tej pory projektów i pozwoli wypracować stabilne relacje łączące instytucje kultury z artystami i mieszkańcami miasta - zaznacza Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
W ramach projektu poddane zostaną analizie procesy powstawania sztuki poza tradycyjnymi instytucjami kultury. Wybrane, a istniejące już inicjatywy artystyczne, zostaną rozłożone na elementy pierwsze, w czym pomogą eksperci z różnych dyscyplin (kuratorzy, socjologowie, krytycy, ale też artyści). Podczas kolejnych dyskusji i wykładów można się będzie przyjrzeć założeniom ideowym towarzyszącym projektom publicznym, sposobom ich realizacji, a także korzyściom płynącym dla mieszkańców z tego rodzaju działalności.
- Instytucje publiczne, choć znajdują się na pozycjach najbardziej uprzywilejowanych producentów kultury, choćby ze względu na system finansowania i zapewnionej przez ich organizatorów infrastruktury, nie mogą w przestrzeni miejskiej działać samotnie. Zależy mi by Galeria Bunkier Sztuki uczyła się od nich wrażliwości, stając się instytucją czujną i otwartą nie tylko dialog, spotkania, ale i współpracę z nimi - mówi dr Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Pierwsza otwarta debata w ramach „Widoku publicznego” odbędzie się 21 marca o godz. 12. Skupi się ona na raportach dotyczących stanu kultury w Krakowie.