Rzeźba Piotra Lutyńskiego powstała w 2020 roku w CSW Wiewiórka w ramach programu rezydencyjnego współfinansowanego przez Kraków Miasto Kultury.
Po raz pierwszy prezentowana była na wodzie trzy lata temu, a z uwagi na doniosłą okazję związaną z Rokiem Jerzego Nowosielskiego artysta ponownie zamieni czasowo Wisłę w ulicę Jerzego Nowosielskiego.
Rok 2023, godnie z uchwałą Sejmu. jest Rokiem Jerzego Nowosielskiego.
Jerzy Nowosielski, urodził się w 1923 roku w Krakowie. Tu zmarł 21 lutego 2011 roku. Malarz, teoretyk sztuki, teolog. Twórczość Nowosielskiego uważana jest za jedno z najoryginalniejszych zjawisk w polskiej sztuce. Na niepowtarzalny styl twórczy wpłynęła sztuka staroegipska, doświadczenia impresjonistów i surrealistów, twórczość malarzy naiwnych i abstrakcjonistów. Ale największe piętno odcisnęła ikona. Artysta stworzył nową jakość, łącząc tradycję z nowoczesnością, Wschód z Zachodem.
Nowosielski namalował kilkaset obrazów, ale najważniejsze jego prace to polichromie, m.in. w cerkwi w Białym Borze i w kościołach w Nowych Tychach czy na krakowskich Azorach. Gdy miał 16 lat, w Ukraińskim Muzeum we Lwowie zobaczył ikony i trzy lata później został nowicjuszem Ławry św. Jana Chrzciciela pod Lwowem, gdzie uczył się sztuki pisania ikon. Nie został jednak mnichem, zachorował i przyjechał do Krakowa leczyć chore stawy. Z powodu wojny do zakonu już nie wrócił.
Tworzył pejzaże, sceny figuralne we wnętrzach, akty. W jego twórczości widać fascynację kobiecym ciałem, które łączy duchowość z fizycznością. Malował również portrety męskie, martwe natury, pejzaże. W latach wojennych i po jej zakończeniu interesował się abstrakcją geometryczną i surrealizmem.