Ranking FIVB reprezentacji kobiet (top 10)
1. Brazylia - 393 pkt.
2. Włochy - 381
3. Serbia - 381
4. USA - 364
5. Chiny - 338
6. Japonia - 316
7. Turcja - 299
8. Rosja - 278
9. Dominikana - 262
10. Polska - 252
Polskie siatkarki przeskoczyły Belgijki i Holenderki
Reprezentacja Polski, pod wodzą włoskiego selekcjonera Stefano Lavariniego, wdarła się do dziesiątki najlepszych drużyn świata po udanym występie na mistrzostwach świata 2022, na których awansowała do ćwierćfinału zawodów, gdzie po niezwykle emocjonującym meczu uległa w tie-breaku obrończyniom tytułu Serbkom 2:3. Biało-Czerwone przeskoczyły na liście FIVB Belgijki i Holenderki. Serbki również zanotowały skok w rankingu FIVB, ale tylko o jedną pozycję i zrównały się punktami z prowadzącymi dotychczas Włoszkami.
Kanada, która zadziwiająco dzielnie stawiała opór w drugiej fazie grupowej mistrzostw świata naszym siatkarkom awansowała na 14. miejsce przeskakując w rankingu Tajlandię. Niemki, prowadzone przez starego znajomego - byłego selekcjonera polskich siatkarzy Vitala Heynena, zajmują 13. miejsce, zaledwie 9 punktów przed Kanadyjkami.
Rosja wciąż przed nami, ale o Paryż nie zagra
Zadziwiające, bo wciąż 8. miejsce w rankingu FIVB zajmuje reprezentacja Rosji, wykluczona z imprez międzynarodowych po wywołaniu wojny na Ukrainie. „Sborna” najpewniej nie będzie jednak brana pod uwagę w przyszłorocznych mistrzostwach Europy oraz kwalifikacjach turnieju olimpijskiego do igrzysk w Paryżu 2024. Tym samym więc naszej reprezentacji odpadnie rywalizacja o start w igrzyskach z niezwykle wymagającymi przeciwniczkami.
W finale mistrzostw świata w Apeldoorn (Holandia) zmierzą się w sobotę, 15 października o godzinie 20.00, reprezentacje Serbii i Brazylii (transmisja w TVP Sport i Polsat Sport). Serbia w półfinale pokonała USA z 3:1 (25:21, 25:20, 17:25, 25:23), a Brazylia - Włochy 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:19). Mecz o 3. miejsce, pomiędzy drużynami USA i Włoch, odbędzie się również w sobotę o godzinie 16.00 (transmisja w Polsat Sport).
