https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awarie w kombinacie: miasto apeluje do służb o działania

Piotr Rąpalski
Miasto podejmuje kolejne działania w sprawie awarii na terenie huty ArcelorMittal. Tym razem stanowisko w tej sprawie wystosowane zostanie do służb i organów sprawujących nadzór nad działalnością zakładu.

Z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że z powodu tzw. sytuacji awaryjnych w hucie ArcelorMittal do atmosfery przedostało się w ostatnim roku blisko pięć tysięcy kilogramów pyłów. Dlatego władze miasta zwróciły się o wyjaśnienia dotyczące awarii w kombinacie do dyrekcji zakładu. Poprosiły też o informacje, jakie ArcelorMittal podejmie działania, by w przyszłości ograniczyć tego rodzaju incydenty, mające bezpośredni wpływ na stan środowiska Krakowa.

Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą Prawo Ochrony Środowiska, sprawowanie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska przez ArcelorMittal Poland S.A. pozostaje poza kompetencjami samorządu lokalnego. Mimo tego miasto nie pozostawia tej sprawy bez reakcji.

- Przygotowujemy kolejne wystąpienia. Tym razem zaapelujemy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz do Wojewody Małopolskiego o podjęcie stosownych działań mających na celu zapobieganie podobnym awariom w przyszłości i egzekwowanie ustaleń obowiązującego pozwolenia zintegrowanego dla kombinatu – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

– Chcemy wiedzieć, co już zostało zrobione w tej sprawie, a także jakie działania i środki zapobiegawcze zamierza podjąć Wojewoda, poprzez podległe mu służby, niezbędne do usunięcia awarii i jej skutków. Liczymy, że te incydenty, które nie pozostają bez wpływu na stan powietrza w Krakowie, zostaną dogłębnie zbadane, a zakład dostosuje się do wydanych zaleceń czy ograniczeń – dodaje Ewa Olszowska-Dej.

Miasto liczy też na lepszą informację ze strony ArcelorMittal w przypadku ryzyka wystąpienia w przyszłości podobnych zdarzeń. Witold Śmiałek, doradca Prezydenta ds. jakości Powietrza po raz kolejny też apeluje do mieszkańców Nowej Huty, by w przypadku zaobserwowania sytuacji i zjawisk na terenie swojej dzielnicy, mogących mieć wpływ na stan środowiska, powiadamiali służby miejskie na adres interwencyjny: [email protected] lub bezpośrednio Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie: 12-616-59-99, 12-418-67-70; faks: 12-413-89-66.

Czytaj więcej:
Kraków. Tony pyłów po awariach w hucie
Kraków. Prokuratura zbada sprawę awarii w hucie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
ktoś
A w Łęgu to co innego się dzieje?
Jak tylko jest sprzyjająca pogoda - np. mgła, wyłączają elektrofiltry i cały syf leci na okolicę.
Kontroli się nie boją, bo nim ktoś tam przyjedzie, już dawno będą o tym wiedzieć.
Tak to działa w naszym mieście - układy, układziki.
k
krk
Prośba do autora artykułu.
Proszę sprawdzić ile tego syfu naleciało do nas z zachodu czyli ze śląska !!!!
KAS sam się przyznał, że zanieczyszczenie generowane w Krakowie przez auta jest na poziomie 20 kg
Huta wydzieliła przez rok 1700 ~ 2500 kg
ILE leci do nas smrodu ze śląska !!!! i jak tym pyłem jesteśmy eksterminowani
w
wtrgb
kolejny "kwiatek legislacyjny" podobny do zakazu budowania dróg wokół autostrady A4. Co to za kraj? Europa to nie jest, to już wiemy, czy ktoś wie czy to są wzorce hinduskie, chińskie, ruskie czy mongolskie? Jak może prawo zabraniać samorządowi lokalnemu kontrolowania największego truciciela w regionie? Gdzie ten słynny KAS co to walczy z kominkami? Nóż się otwiera...
g
grrr
kolejny "kwiatek legislacyjny" podobny do zakazu budowania dróg wokół autostrady A4. Co to za kraj? Europa to nie jest, to już wiemy, czy ktoś wie czy to są wzorce hinduskie, chińskie, ruskie czy mongolskie? Jak może prawo zabraniać samorządowi lokalnemu kontrolowania największego truciciela w regionie? Gdzie ten słynny KAS co to walczy z kominkami? Nóż się otwiera...
L
Leon
Oni wola placic kary niz cokolwiek robic, bo kary są smiesznie niskie. Jak myslicie dlaczego przenosza się z zachodu do tej części europy, bo tam nikt by im na to nie pozwolił. Wystraczy poczytac, sosnowiec, dąbrowa, katowice, krak9w, czeska ostrawa, i gdzies w bosni, złoty róg na ukrainie. Wszędzie ten sam scenariusz, truja na potęge a jak cos miejscowi chca z tym zrobic groża zwolnieniami i truja jak truli.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska