https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tony pyłów po awariach w hucie

Huta Arcelor Mittal
Huta Arcelor Mittal fot. Anna Kaczmarz
Kilkanaście awarii w krakowskiej hucie Arcelor Mittal w minionym roku spowodowało przedostanie się do atmosfery masy toksycznych substancji.

Autor: Krowoderska.pl

Od początku ubiegłego roku w krakowskiej hucie, w wyniku awarii, wydostało się do atmosfery blisko 5 tys. kilogramów pyłów. Wynika to z raportu na temat zanieczyszczenia powietrza w 2015 i na początku 2016 roku, który przygotował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Arcelor Mittal zapewnia, że nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Buchnęło pyłami
O sprawie napisał portal Onet.pl. Według raportu WIOŚ, od początku stycznia 2015 roku doszło do kilkunastu tzw. sytuacji awaryjnych, które spowodowały zanieczyszczenie powietrza pyłami (prawie 5 tys. kg) i gazem koksowniczym (11 tys. m sześc.) oraz tzw. gazem surowym (niemal 19 tys. metrów sześc.). WIOŚ twierdzi, że sytuacje awaryjne „mogły mieć wpływ na zanieczyszczenie powietrza w otoczeniu”.

Najgorzej było 27 sierpnia 2015 roku, gdy do atmosfery dostało się naraz 2 tys. kilogramów pyłu i 17 września 2015, gdy w wyniku awarii huta wypuściła 1,7 tysięcy kilogramów pyłu.- Zjawisko jest bardzo niepokojące, bo zanieczyszczenia dokładają się do puli wszystkich zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. To gigantyczne emisje toksycznych i rakotwórczych substancji - zwraca uwagę Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

KAS już interweniował - wysłał do Arcelor Mittal list otwarty z prośbą o wyjaśnienie, co firma zamierza zrobić, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych awarii. - Domagamy się również udostępnienia w internecie zapisów działającego w hucie monitoringu - dodaje Andrzej Guła.

Sylwia Winiarek, rzeczniczka Arcelor Mittal, przyznaje, że w ubiegłym roku wystąpiły awarie, ale twierdzi, że było ich kilka, a nie kilkanaście, jak napisano w raporcie zdarzeń środowiskowych. Wynikały przede wszystkim z awarii falownika w koksowni. - Jej skutkiem była niezorganizowana emisja gazu koksowniczego do atmosfery. W roku 2015 doszło również do niezorganizowanej emisji pyłu ze stalowni. Praca w warunkach odbiegających od normalnych jest przewidziana w prawie ochrony środowiska, a sposób postępowania w takich sytuacjach ujęty w wewnętrznych procedurach zakładu - tłumaczy.

Winna stara instalacja
W protokole z kontroli, którą WIOŚ przeprowadził w hucie w marcu tego roku, czytamy, że w wyniku awarii „nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi”.

- Zakład emituje kilkadziesiąt razy mniej zanieczyszczeń niż jeszcze w latach 90. i sto razy mniej niż pod koniec lat 80. - mówi Kazimierz Liszka, inspektor WIOŚ, od ponad 30 lat monitorujący emisję zanieczyszczeń w Nowej Hucie.

Zdarzenia, do których doszło w zeszłym roku nie miały znaczących skutków dla stanu powietrza w Krakowie, dlatego nie będzie kary dla firmy.

- Nie chodzi o konsekwencje, ale o przeciwdziałanie. Sytuacje awaryjne pojawiają się w takich zakładach. To potężne, niestety stare, instalacje. Kierownictwo za mało inwestuje w remonty -ocenia inspektor. Jego zdaniem dużo większym problemem niż huta są domowe piece grzewcze. - Nie istnieją żadne normy dotyczące węgla, a z jego spalania pochodzi 90 proc. zanieczyszczeń w Krakowie - mówi Liszka.

Rzeczniczka Arcelor Mittal zaznacza, że od początku swojej obecności w Polsce, czyli od 2002 r., firma zainwestowała w instalacje ponad 5,5 mld zł. - Wyłączyliśmy taśmy spiekalnicze i jeden z dwóch wielkich pieców, a w koksowni zainwestowaliśmy w instalację oczyszczania gazu koksowniczego i biologiczną oczyszczalnię ścieków - wylicza. Za kilka dni rozpocznie się remont jedynego pracującego w krakowskiej hucie wielkiego pieca.

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tom
To jeszcze,ja, nie wiem dlaczego nie wyświetliło nie wyświetliło reszty komentarza ?

Pozdrawiam mieszkańców pobliskich osiedli i Nowej Huty których ten problem dotyczy ,jest nas coraz więcej i musimy wziąć sprawy w swoje ręce !!!
T
Tom
Witam,od kilku miesięcy dochodzi też sprawa HAŁASU jaki dochodzi
z terenu huty! Mieszkam na osiedlu Grębałòw jest niedziela ,wycie wentylatora lub generatoròw jest bardzo uciążliwy , dźwięk słychać nawet przy zamkniętych oknach ,jest to dosłownie wycie !! Mieszkam tu od czterdziestu lat i naprawdę huta jest uciążliwa ale ostatnimi czasy jest to nie do zniesienia, również w dzień ,jak dziś!!! Co do zapylenia to z obserwacji tylko z ostatnich kilku tygodni dzień 28.12.2017 , 03.01.2018 wybuchy pyłu były podobne z ostatniego okresu opisanego w artykule. ( posiadam zdjęcia ) może się ktoś zainteresuje
h
hutnikkkk
Gdzie mój wpis !!!!!!!!!!!!!!!!! prawda zabolała !
W
WACŁAW
GŁÓWNE ZDJĘCIE TO AGLOMEROWNIA , NIE DZIAŁA OD LAT WIĘC NIE PUBLIKUJCIE NIEAKTUALNYCH ZDJĘĆ !!!! JEDNA WIELKA NAGONKA ŻENADA!!!! A MOŻE TAK ZROBIĆ POŻĄDEK Z TYMI CO PALĄ WSZYSTKIM W PIECACH CO ????????????????
c
cassini
Spalenie 1 tony węgla w starym piecu węglowym to ok. 25 kg pyłu do atmosfery (poza popiołem), średnio 5 t na gospodarstwo domowe to 125 kg pyłu rocznie wszystkie te "tragiczne awarie" spowodowały taką emisję jak 40 gospodarstw domowych. A tak na marginesie cały przemysł w małopolsce odpowiada tylko za 20% emisji pyłu.
b
były pracownik
Prawda jest taka, że huta w Krakowie nie odbiega stopniem zaawansowania od hut europejskich. To właśnie w hucie w Krakowie jest najnowocześniejsza walcownia gorąca, wybudowana za setki milionów euro. Brud, smród? A czego się spodziewała Pani po przemyśle ciężkim, to nie jest dolina krzemowa. Tak wygląda rzeczywistość. Ludzie brudni po 8 godzinach pracy? To zależy od wydziału i pełnionej funkcji (mechanicy czarni od smaru, operatorzy już niekoniecznie). Pracownicy fizyczni lekkiego chleba nie mają - praca w zapyleniu, hałasie często w wysokiej temperaturze, ale nie jest to tylko przypadłość przemysłu stalowego. Problem huty w Krakowie i całej reszty hut w Polsce (przeważająca większość w rękach Pana Mittala) to raczej stopniowe, systematyczne redukowanie załogi i niskie płace, tzn. ta sama praca musi być wykonana coraz mniejszą ilością rąk. Inwestycje kluczowe dla produkcji wyspecjalizowanych gatunków stali np. pod przemysł motoryzacyjny też idą powoli bądź wcale. Po mimo dużego potencjału polskiego przemysłu stalowego, Pan Mittal widocznie nie chce go rozwijać. Myślę, że nie warto wbijać krakowskiej hucie szpilek z powodu awarii. Naturalnie trzeba temat zbadać i wyciągnąć wnioski na przyszłość, ale w kwestii jakości powietrza, to sąsiad nieumiejętnie palący w piecu węglem albo Bóg wie czym, bardziej przyczynia się do obniżenia jakości powietrza na swojej ulicy niż huta. Nie zapominajmy, że jest to jeden z nielicznych zakładów PRODUKCYJNYCH w Krakowie dający chleb wielu polskim rodzinom. Jak będziemy walczyć z przemysłem to zostaną nam same biura outsorsingowe, które płacą jeszcze mniej i nie uczą ludzi niczego poza obsługą telefonu i pakietu office.
a
abcd
Hmm .. teoretycznie najlepiej byłoby zamknąć Hutę. Technologię i maszyny mają tak przestarzałe, że szkoda wspominać. Tylko co z pracownikami? Huta zatrudnia tysiące osób, na bruk wszystkich?

Byłam tam w środku w zakładzie bród, syf, smród. Zapytajcie tych nieszczęśników , którzy tam pracują, większość z nich jest tak brudna po 8 godzinach pracy, że wyglądają jak przysłowiowi kominiarze, pokryci pyłem od stóp do głów. A oficjalnie wszystko jest cacy, żadna kontrola PIP czy Inspektora Środowiska nie reaguje :(
d
dnh
skoro taki bezkastowy Hindus może tu robić co chce. A banda urzędasów jak zwykle ma ludzi w d.... ....
n
n
Huta wygląda jakby nigdy nie była modernizowana od lat 80tych.
K
Kazimierz Figiel
Kapitalizm.............. Demokracja zachodnia........... Arcelor Mittal pokazuje jak bezkarnie należy pierdolić tych debili co Polska rządzą.
j
jurix
znowu daje sie we znaki korupcja urzedasoe i uklady ,niewazny jest zwykly czlowiek wazne sa interesy mittala ktory daje kiolbase ,woda w usta slepi na wszystko zjedza nawet swoje gow..o zeby tylko dostac kapuche i kupic sobie ttoszku niemieckiego luksusu ,zero idealow tylko kasa
O
Olox
"Zdarzenia, do których doszło w zeszłym roku nie miały znaczących skutków dla stanu powietrza w Krakowie, dlatego nie będzie kary dla firmy."

Życzę panu Liszce, żeby umarł na raka płuc wijac się z bólu.
w
wrbrwt
że to piece węglowe babci stasi i babci jadzi zasmradzają Kraków, oraz kominek pana zbyszka, tymczasem huta bez kontroli dowala zanieczyszczenia ile chce, urzędnicy razem z budowlańcami zabudowują miasto na dziko blokami generując niemiłosierne korki, a mundurowym nie chce się kontrolować czym palą ludzie w domach w kominkach. Jak już KAS skończy nam formatować mózgi, będziemy szczęśliwie z niecierpliwością czekać aż nam zabronią jeździć samochodami i wychodzić z domu.
l
lockmac
Prawdziwą esencją w tym artykule byłoby porównanie tego ile pyłów w stosunku do tych "oficjalnie" uwalnianych w AM (o tych nieoficjalnych się nie mówi ... ) wytwarzają wszystkie piece węglowe w Krakowie oraz samochody w centrum miasta w okresie np. miesiąca. Wielu by się zdziwiło i być może zastanowiło czy wymiana pieców węglowych na nowe piece "eko", na którą stoją interesy wielu osób w tym mieście ma jakikolwiek sens, poza tym, że kilkunastu osobom przybędzie trochę pieniędzy w portfelu na kolejnym biznesie pod hasłem "eko", który z prawdziwą ekologią nie ma w rzeczywistości niewiele wspólnego. Fajnie gdyby ktoś kiedyś podliczył chociażby orientacyjnie ile pyłów w Krakowie uwalnianych jest w rzeczywistości w AM czy EC poza filtrami.
g
gosc
bezczelny typ z tego inspektora. Insektor liszce do dyscyplinarnego zwolnienia
Mittalowi dowalic kary takie zeby im w pięty weszło
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska