https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prokuratura zbada sprawę awarii w hucie

Prokuratura sprawdzi czy w skutek przedostania się do atmosfery 5 tysięcy kilogramów toksycznych substancji nie doszło do zagrożenia życia lub zdrowia wielu ludzi. Pyły dostały się do powietrza w wyniku awarii jakie miały miejsce w hucie Arcelor Mittal.

W Prokuraturze Rejonowej Kraków - Nowa Huta zarejestrowano sprawę dotyczącą awarii w hucie Arcelor Mittal. Urzędnicy prowadzą w tej chwili czynności sprawdzające. - Szczególnie pod kątem zagrożenia zdrowia i życia wielu osób - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej, prokurator Janusz Hnatko.

- Za taki czym grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawdzamy czy są podstawy do wszczęcia postępowania - dodaje Hnatko. Prokuratora zajęła się sprawą po tym, jak media obiegła informacja, że od początku ubiegłego roku w hucie doszło do kilkunastu awarii skutkujących wydostaniem się do atmosfery szkodliwych substancji.

Huta Arcelor Mittal

Kraków. Tony pyłów po awariach w hucie

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obserwatorka
Mieszkam na Placu Centralnym i juz 2 razy zauwazylam ok. godz 16 jak z elektrocieplowni wydobywały się olbrzymie ilosci gestych, smolistych, olbrzymich czarnych dymow ze wszystkich kominow bardzo intensywnie przez 20 minut a potem spokój przestalo dymic tylko jeden komin i to niewielki biały dym jak zresztą codziennie. Zgłosiłam to w momencie emisjj tych czarnych dymow do interwencji strazy miejskiej. Dwa dni pozniej udałam się osobiscie do strazy aby sprawdzic czy choc odnotowano moje zgłoszenie było moje zgłoszenie zapisane i nic poza tym .
Skawina - często w nocy po północy z komina wydobywa się intensywna chmura gazów.
Ok. 5 lat temu na wycieczce w EC Łęg w Krakowie pracownik sterowni przyznał się do pewnych praktyk, ale nie będę mówił jakich bo nie chcę być ciągany po sądach.
p
podkowa
że te kominy za bardzo kopcą zwłaszcza nocą...a uczepili się palenia węglem...mydląc wszystkim oczy. Dla jednych 5 ton pyłu w powietrzu to mało...ale dla mnie to nadmiar w i tak już skażonym krakowskim powietrzu. Kto wie czemu urzędnicy przymykają oko na pyły z huty? przecież są jakieś normy zanieczyszczeń dla przedsiębiorstw.
p
pikuś taki
Nie znam się na tych pyłach wszystkich. Ale znam się na zasobności mojej kieszeni. Czy rzeczywiście kominki opalane drewnem tak strasznie zatruwają krakowskie powietrze? Kto to badał tak na serio? Rozumiem, że nic co jest spalanie nie jest w 100% bez wpływu na atmosferę, ale dlaczego zaczynać zakazy od najmniejszych i najbiedniejszych jednostek?
o
olo
I co? Będzie kontrola, wyjdą nieprawidłowości, Hindus powie " W takim razie gasimy piec, zamykamy hutę, zwalniamy ludzi bo się nie opłaca". I kary nie będzie. A tysiące Krakowian i okolicznych mieszkańców musi wymienić piece, bo dymią. Za sto lat nie zatrują tyle co huta w jeden rok. Ale nie mają asa w rękawie, tylko władzę pod dyktando wybranych.
x
xyz
Jeśli masz racje to chyba ktoś powinien wyjaśnić skąd są te dokładne informacje i jaki był wpływ na środowisko. Kraków jest zanieczyszczony ale rzeczywiście czasem trudno być obiektywnym przy tak znikomych informacjach pojawiających się nagle w sieci. Dla większości pytających jedynym zródłem informacji jest gazetakrakowska i kurz na oknach. Może prokuratura to jednak wyjaśni.
L
Leon
15 awarii w ciągu roku ? Hmm to jest tak , panie stasiu filtry są zapchane , trzeba by wydac kilkaset tysięcy i wyczyscić, a po co panie prezesie, zrobi się awarie i wszystko pójdzie w atmosfere za darmoszke .
G
Gość
: KTOŚ ROBI Z NAS BALONA 5000 KG TO 5 TON ILOŚĆ KTÓRA ZMIEŚCI SIĘ NA DOSTAWCZAKA I TO JEST ROZŁOŻONE NA KILKA AWARII W CIĄGU ROKU . ZNAJ PROPORCJE MOCIUM PANIE.. KTOŚ ROZKRĘCA HISTERIĘ NIE WIEM JESZCZE W JAKIM CELU
a
ankmak
: KTOŚ ROBI Z NAS BALONA 5000 KG TO 5 TON ILOŚĆ KTÓRA ZMIEŚCI SIĘ NA DOSTAWCZAKA I TO JEST ROZŁOŻONE NA KILKA AWARII W CIĄGU ROKU . ZNAJ PROPORCJE MOCIUM PANIE.. KTOŚ ROZKRĘCA HISTERIĘ NIE WIEM JESZCZE W JAKIM CELU
x
xyz
ups
x
xyz
Huta pewnie też ma swój monitoring ale przeceż miasto musi mieć dodatkowe pomiary na rużne inne możliwe awarie dużych zakładów przemysłowych. Dziwi mnie, że nikt po za Hutą nie był świadomy awaryjnej eksmisji pyłu i gazu.
Każdy większy zakład ma obowiązek sam monitorować emisję w sposób ciągły, no ale są równi i równiejsi...
x
xyz
W krakowie nie istnieje dobrze działający system monitorowania skażenia powietrza.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska