MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mężczyzna podejrzany o zabójstwo profesora AGH trafi do zakładu psychiatrycznego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Do zabójstwa doszło w trakcie spotkania towarzyskiego zakrapianego alkoholem, które miało miejsce z 5 na 6 lipca 2022 r.
Do zabójstwa doszło w trakcie spotkania towarzyskiego zakrapianego alkoholem, które miało miejsce z 5 na 6 lipca 2022 r. Aleksandra Łabędź
Już wcześniej śledczy z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, przedstawili Leszkowi O. podejrzewanemu o zabójstwo prof. AGH Jana Targosza zarzut zabójstwa przy uwzględnieniu, że sprawca działał w stanie niepoczytalności. Chodzi o zdarzenie, do którego doszło w domu profesora na osiedlu w Nowej Hucie w nocy z 5 na 6 lipca 2022 r. Wtedy też Leszek O. spotkał się z profesorem i razem do późnych godzin nocnych pili alkohol. Impreza zakończyła się kłótnią mężczyzn i śmiercią profesora. 7 lipca Leszkowi O. postawiono zarzut zabójstwa.

Sąd zgadza się z prokuratorem

16 maja 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Krakowie odbyło się posiedzenie niejawne w przedmiocie rozpoznania wniosku prokuratora o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym, w sprawie przeciwko Leszkowi O. podejrzanemu o zabójstwo.

Sąd w całości podzielił argumenty prokuratora i orzekł zgodnie z wnioskiem prokuratury. Oznacza to, że podejrzany zostanie umieszczony w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym z uwagi na swoją niepoczytalność.

Jak ustaliła już wcześniej prokuratura, w trakcie spotkania towarzyskiego zakrapianego alkoholem, które miało miejsce z 5 na 6 lipca 2022 r, doszło do kłótni pomiędzy Leszkiem O. a Janem Targoszem. Na samym początku w spotkaniu uczestniczyła także małżonka ofiary, która po pewnym czasie udała się spać, zostawiając mężczyzn samych. Z informacji otrzymanych od prokuratury wynika, że kobieta nie była uczestnikiem zdarzeń.

Jeden cios nożem

- Leszek O. Uderzając pięścią oraz kopiąc po całym ciele ofiarę spowodował obrażenia twarzoczaszki, przede wszystkim głowy, które poskutkowały zgonem pokrzywdzonego. Sprawca doprowadził do obrażeń brzucha, skutkujących nawet złamaniami żeber. Podczas zajścia doszło również do zadania jednego ciosu nożem przez podejrzanego, czego wynikiem była rana kłuta uda - wyjaśnił prokurator Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Około 3 nad ranem, Leszek O. wciąż będąc pod wpływem alkoholu, zadzwonił do Centrum Powiadomienia Ratunkowego próbując wytłumaczyć, co się stało w jednym z domów na osiedlu w Nowej Hucie w Krakowie. Po przyjeździe policji na miejsce, mężczyzna znajdował się w okolicy domu profesora. Z kolei w samym domu policjanci odkryli zakrwawione ciało Jana Targosza, a w salonie były widoczne ślady walki. 7 lipca Leszkowi O. postawiono zarzut zabójstwa, nie przyznał się jednak do winy.

Zabezpieczono monitoring

Przebieg zdarzenia ustalono na podstawie zebranego materiału dowodowego, w szczególności na podstawie śladów krwi, które były na miejscu czy telefonu sprawcy, na którym były fragmenty nagrań, które potwierdzają przebieg zajścia. Zabezpieczony został również monitoring zamontowany w pobliżu domu.

Jan Targosz był doktorem habilitowanym inżynierem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska