https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Azbest w Cracovii. Inwestor: to ekologiczna bomba w sercu miasta!

Piotr Rąpalski
Echo Investment proponuje przebudowę ulic w rejonie Cracovii, aby usprawnić dojazd do planowanej galerii handlowej
Echo Investment proponuje przebudowę ulic w rejonie Cracovii, aby usprawnić dojazd do planowanej galerii handlowej Andrzej Banaś
W piątek doszło do kolejnego spotkania właścicieli hotelu Cracovia z urzędnikami. Ci pierwsi przedstawili koncepcję przebudowy ulic wokół obiektu, aby ułatwić dojazd do planowanej w nim galerii handlowej. Przekonują też władze do wydania zgody na wyburzenie budynku. Twierdzą, że znajduje się w nim aż 18 ton szkodliwego azbestu.

Nowy obiekt byłby większy i zajął parking przed obecnym budynkiem. Inwestor przekonuje też, że stworzy przy al. Focha plac szerokości 26 metrów. Argumenty nie przekonują jednak Elżbiety Koterby, wiceprezydent miasta, do zgody na kolejną galerię handlową w Śródmieściu.

Pierwsze spotkanie odbyło się w połowie kwietnia br. Firma Echo Investment przedstawiła wtedy swoją koncepcję zagospodarowania terenu. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu miałaby ok. 28 tys. mkw., w tym 18 tys. mkw. zajmowałby handel, a resztę biura, restauracje, wystawy, centrum rozrywki i sportu. Wysokość budynku, 25 metrów, nie uległaby zmianie. Ponadto ma powstać parking podziemny na 760 aut z wjazdem od ulicy Kałuży.

Wczoraj firma, mimo próśb urzędników o radykalną zmianę projektu, przedstawiła podobną wizję. - Dalej czekamy na koncepcję bez galerii handlowej. Jej lokalizacja w tym miejscu nie jest zgodna z kierunkami rozwoju miasta - stanowczo mówi wiceprezydent Koterba. - Jeśli galerii nie będzie, nie wiem, czy burzenie budynku jest konieczne.

Echo Investment wyciąga, więc asa z rękawa. - Budynek zawiera 18 ton azbestu. Jest w złym stanie technicznym. Zgoda miasta tylko na jego remont, nie pozwala nam realizować inwestycji - zauważa Krzysztof Giemza, dyrektor działu centrów handlowych firmy. - A już są ubytki na elewacji i azbest zaczyna pylić - dodaje Dariusz Anisiewicz, projektant z Echo Investment.

Inwestor odwołuje się zatem do poważnego problemu miasta. W Krakowie według szacunków mamy dziś ok. 1,4 tys. ton azbestu, m.in. w elewacjach, rurach, dachach i zsypach bloków. - Najbardziej szkodliwy jest pył z uszkodzonego, ukruszonego azbestu, który dostaje się do naszego organizmu w postaci mikroskopijnych igieł. Powoduje nowotwór opłucnej. Chorobę śmiertelną, której leczenie jest niezwykle trudne - mówi profesor Krzysztof Sładek, alergolog i pulmonolog.

Miasto chce jednak walczyć z tym problemem. Prowadzi właśnie przetarg na firmę, która dokładnie zlokalizuje i policzy azbest. To pozwoli stworzyć program dotowania jego usuwania i pozyskać na to finansowanie ze źródeł zagranicznych.

Ale właściciel Cracovii chce przekonać urząd też innym argumentem. Firma przedstawiła analizy dotyczące komunikacji po wybudowaniu galerii. - Wynika z nich, że problemy komunikacyjne po zrealizowaniu naszych zamiarów nie zaistnieją, a sytuacja nawet się poprawi - twierdzi Giemza. Firma sugeruje przebudowę okolicznych ulic. Aleja Focha miałaby mieć trzy, a nie dwa pasy ruchu na odcinku od ul. Kałuży do Alej Trzech Wieszczów. Poszerzenie drogi wymusiłoby przesunięcie przejścia dla pieszych bliżej stadionu Cracovii. Projektanci twierdzą, że wtedy ruch na alejach wzrośnie tylko o 2,5 procent i ok. 250 aut na godzinę. Sęk w tym, że urzędnicy równocześnie planują od sierpnia tego roku ograniczenie ruchu w Śródmieściu, co już przeniesie sporo aut na aleje.

Firma argumentuje, że przecież miasto planuje też dokończenie obwodnic, a to wyrzuci ruch tranzytowy z alej. Sęk w tym, że powstaną one, jeśli zostaną pozyskane dotacje unijne, w latach 2014-2020, a inwestor jest gotowy zacząć budowę od zaraz.
Na ul. Kałuży Echo chce dołożyć również do dwóch pasów jeszcze jeden oraz zatoki dla autobusów, które dziś zatrzymują się na pasie do jazdy.

Zakusy inwestora hamuje projekt planu miejscowego dla tej okolicy, który ma zostać uchwalony do wakacji. Nie pozwala on lokalizować w Cracovii obiektów handlowych powyżej 2 tys. mkw. Firma odpowiada, że nie może zrobić w budynku hotelu lub biur o wysokim standardzie, bo konstrukcja nie pozwala na łączenie niewielkich i niskich pokoi.

Obie strony mają dalej negocjować, ale na razie żadna nie deklaruje pójścia na większe ustępstwa. Stara Cracovia, podobnie jak hotel Forum, może więc zostać wieszakiem na reklamy, na długie, długie lata.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakowianka
won pazerne kołtuny!dość przekupniów w sercu miasta,na przedmieścia,jak w każdym porządnym i spójnym architektonicznie zachodnim mieście.I poczytać nieuki z mamoną u Jana jak i kiedy ten azbest będzie grożny!
K
Krak
Panowie to tylko biznes i chodzi o kasę i zrobienie sensacji niech budują co chcą ale 80% podatków mają inwestować w Polsce a 20% niech sobie zabiorą na Kajmany.
A teraz kto płaci podatki z marketów w Polsce i z listy najbogatszych polaków w Polsce.
NIKT TYLKO EMERYCI !!!!
g
gość
1) Myślenie nie boli. Którz pisze że to miasto sprzedało ??
2) Najpierw poczytaj, dowiedz się więcej, a potem pisz !!
bsk
Najpierw poczytaj, dowiedz się więcej, a potem pisz. TO NIE MIASTO SPPRZEDALO CRACOVIĘ
g
gosc
To nie miasto sprzedalo crakowie tylko firma prywatna, wiedziały galy co braly.
g
gosc
1) wyburzyć to dziadostwo jak najszybciej
2) Inwestor niech odda sprawę do sądu, powinien wygrać. Miasto wyruchało go pięknie, tydzień po zakupie wpisali to paskudztwo do rejestru zabytków
3) A czy będzie galeria to już inna kwestia
b
bent
Ma obowiązek zrobić to ze swoich pieniędzy skoro jest właścicielem. I niech przestanie truć o galerii handlowej. Za cholerę tam nie pójdę! Inwestor z Kielc chce zniszczyć Kraków :(
M
Marian
Co to znaczy "nachapią" chyba zarobią ? Jak zarobią, to chyba zapłacą podatek?
Co za bzdury wypisujesz ! Kto coś buduje żeby nie mieć z tego zysku ? Chyba że Ty !
K
KRk
Są różnice między zachodem a Polską, tam inwestorzy nie stawiają galerii handlowych co krok - żeby jak najszybciej zarobić. Potem jak już się nachapią to sprzedają innemu, który zmienia i przebudowuje. Liczy się ekonomia żeby galeria/centrum handlowe przynosiło zyski. Miasto też w celu zabezpieczenia interesów mniejszych handlowców może zabronić w planie zagospodarowania przestrzennego obiektów handlowych o większych powierzchniach.
m
mieszkaniec
Czyżby artykuł sponsorowany przez Echo Investments??
J
Jan
Panowie z Echo Investments robią kampanie żeby przez ludzi zmusić władze miasta do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego - co jest nagannym zachowaniem pseudoinwestorów.
Pewnie jeszcze zaraz pojawią się billboardy i tramwaje jak przy alarmie smogowym, różnica w tym jest jednak taka że smog zagraża, Cracovia do momentu rozbiórki nikomu nie zagraża. Tak, tak do momentu rozbiórki nie stanowi zagrożenia, dopiero rozbiórka (nawet bardzo droga) uwolni w powietrze włókna azbestu. Ten osiądzie na błoniach i będzie po pięknej rekreacyjnej strefie w mieście. A to wszystko by grupa ludzi, która bez pomysłu kupiła stary hotel wzbogaciła się.
Na miejscu tego też powstająca galeria utrudni przejazd Alejami, które już teraz stoją w szczycie.
W ogóle po co kolejna galeria w centrum miasta, nie dość że nie zarobi na siebie to jeszcze zabije mniejszy handel?? Miasto jeśli by się zgodziło na wyburzenie Cracovii powinna zastrzec że nie może tu powstać obiekt handlowy, galeria i żaden podobny. Może w końcu ktoś wykopie chciwych Panów z Echo Investments z Krakowa, jak chcą i im pozwolą to galerie niech budują sobie w Warszawie.
d
dadzą
A kto im kazał ruinę kupować. Wiedzieli co kupują i jakie mogą być problemy.
C
Cracoviak
Codziennie przejeżdzam obok tej ruiny z nadzieją że w końcu coś drgnie , się zmieni a tu tylko blokowanie inwestycji i nic więcej. Jak chce miasto robić komunistyczny skansen z Krakowa to niech wykłada 30 milionów inwestorowi i ogrodzi ten bubel żebyśmy ani turyści nie musieli na to patrzeć i po sprawie.
M
Max
Póki co, budynek byłego hotelu jest właśnie takim gniotem architektonicznym na zielonych błoniach. Nie ma w nim nic symbolicznego, ni wartościowego w swoim obecnym stanie, może jedynie posłużyć- jak autor artykułu zauważył- za kolejny po hotelu forum i szkieletorze przy rondzie Mogilskim wieszak reklamowy. Galeria również nie wydaje mi się najlepszym pomysłem, ale gdyby inwestor przedstawił jakiś inny, ciekawszy projekt zagospodarowania tego terenu, nie miałbym sentymentu i poczucia żalu dla tego szarego, brudnego obiektu - niech go zburzą i postawią coś noewgo, a nuż okaże się strzałem w dziesiątkę, aniżeli mieliby go zostawić na bezlitosny siły erozyjne. Widziałbym tam mini zoo z samymi owadami, jakieś termity i mrówki, z corocznym pokazem "głodowych igrzysk" kiedy to olbrzymi plac różnych dystryktów zamieszkiwanych przez najkrwawsze kolonie i gatunki zostałby otwarty i rozpoczęłaby się walka o dominację w całym państwie...(szczerze mówiąc, to cokolwiek, poza galerią handlową)
M
Mieszkaniec Krakowa
Jak jesteś taki mądry to coś zaproponuj, a nie wypisuj pierdoły! Miasto sprzedało ruinę a teraz
na nic się nie zgadza ! Przecież to jest paranoja. W ten sposób nic w Krakowie się nie zmieni !
Jaki to zabytek architektury ? To gdzie mają być budowane galerie, jak nie w centrum miast? Byłeś gdzieś, widziałeś coś, np. w Londynie w Paryżu w Rzymie itp.? W Krakowie nie ma nic !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska