Jak wyjaśnia Uniwersytet Jagielloński: "Członkowie EMBO zajmują się prowadzeniem działań i programów EMBO, np. poprzez ewaluację wniosków grantowych, uczestnictwo w pracach rady i komisji tej organizacji, a także udział w inicjatywach w zakresie szkoleń, współpracy, strategii i mentoringu. Są oni nominowani i wybierani przez aktualnych członków EMBO".
- Nowi członkowie EMBO wyróżnieni zostali za wybitne osiągnięcia z różnych obszarów nauk biologicznych, w tym między innymi przyczynienie się do lepszego zrozumienia mechanizmów rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, obiegu materii w oceanie, funkcjonowania sieci sygnalizacji komórkowej, przeżywania roślin w środowisku pustynnym oraz związków między biologią mózgu człowieka i jego emocjami - tłumaczy uczelnia.
Oficjalne powitanie nowych członków odbędzie się w dniach 29 października - 1 listopada br. w Heidelbergu. Pierwsi członkowie EMBO zostali wybrani w 1964 roku. Początkowa grupa 169 naukowców wzrosła do ponad 2100 obecnie, wśród których znalazło się jak dotąd 92 noblistów.
Dr hab. Sebastian Glatt ukończył studia na kierunku genetyka i mikrobiologia na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2004 roku. Tam też 3 lata później z wyróżnieniem obronił doktorat. W latach 2008-2015 prowadził badania w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu. Od niemal 9 lat pracuje w MCB UJ, w którym jest zastępcą dyrektora ds. naukowych. Kieruje także "" w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.
- Jego zainteresowania badawcze od dawna skupiają się wokół złożonych mechanizmów molekularnych, które poprzez aktywację ekspresji wybranych grup genów umożliwiają komórkom reprodukcję, dostosowanie się do zmiennych warunków środowiska oraz dalszą specjalizację. Badania jego zespołu dotyczą zwłaszcza strukturalnej i funkcjonalnej charakterystyki enzymów modyfikujących cząsteczki tRNA oraz innych czynników regulujących syntezę białek. Dokładniejsze poznanie mechanizmów komórkowych badanych przez niego ma duże znaczenie kliniczne, gdyż toruje drogę do rozwoju nowych metod diagnostycznych i leczniczych - wyjaśnia najstarsza polska uczelnia.
Prace naukowe dr. hab. Sebastiana Glatta są publikowane w renomowanych czasopismach naukowych (m.in. "Nature", "Cell"), a on sam zdobył szereg prestiżowych grantów badawczych: EMBO Installation Grant, Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2020 roku otrzymał Consolidator Grant ERC w wysokości niemal 2 mln euro. W tym samym roku wraz z zespołem uhonorowany został również Nagrodą Miasta Krakowa.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
