Badania archeologiczne w kościele Świętego Mikołaja w Chrzanowie. Czego szukali historycy? Zobacz zdjęcia i wideo
Kościół Świętego Mikołaja w Chrzanowie to najstarszy zachowany element zabudowy miasta. Wzmianki na jego temat znalazły się w najdawniejszych spisach, wykazie dziesięciny papieskiej z lat 1325-1327. Przypomnijmy, że data powstania kasztelanii chrzanowskiej szacowana jest na 1228 r. Kościół ten to zatem prawdziwa skarbnica wiedzy nt. historii miasta.
Muzeum w Chrzanowie we współpracy z Polską Akademią Nauk w Warszawie we wtorek (17 września) przeprowadziło badania archeologiczne z użyciem georadaru.
Pozwolą nam zgłębić historię kościoła, jak i samego miasta. Pozwolą zweryfikować kilka hipotez. Chcemy potwierdzić istnienie krypt, które znajdują się w dokumentach, chcemy poznać pierwotny obrys kościoła, jak pierwotnie wyglądał. Mamy kilka znaków zapytania: ile tak na prawdę jest krypt, w których miejscach się one znajdują, czy są jeszcze jakieś inne? - mówił Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Badania przeprowadzone wewnątrz kościoła mają dać odpowiedź, czy pod kaplicą św. Stanisława znajdują się krypty, w których pochowane zostały ciała wybitnych mieszkańców Chrzanowa. Prawdopodobnie spoczywają tam Andrzej Samuel Dembiński, były właściciel Chrzanowa (zmarł w 1649 r.), Wiktoria z Klosów Mieroszowska (zmarła w 1829 r.) oraz Teresa Ossolińska, z rodu będącego w późniejszym czasie właścicielami Chrzanowa (zmarła w 1776 r.).
Krypty powinny znajdować się także pod prezbiterium, gdzie mają spoczywać zasłużeni dla Chrzanowa oraz mieszczaństwo. Być może takowa zlokalizowana jest także w przedsionku kaplicy św. Stanisława.
Badania mają pozwolić także na zgłębienie historii samego budynku kościoła. Pierwotnie był to obiekt drewniany, natomiast ks. Jan Długosz (1415-1480) w księdze uposażeń kościelnych napisał, że "Chrzanów miasto ma kościół murowany". Na tej podstawie można sądzić, że już w XV wieku był murowany. Następnie obiekt był przebudowywany i rozbudowywany. Zachował się sporządzony w 1912 r. plan przedstawiający zarysy kościoła przed i po rozbudowie.
Warto przypomnieć, że badania z wykorzystaniem georadaru były już prowadzone w Chrzanowie w ub. roku. Pozwoliły one na uchwycenie obrysu obiektu nazywanego "chrzanowskim zamkiem", gdzie później stanął Dwór Ossolińskich. Jak się okazuje pierwotna budowa była większa niż sądzono. Badanie pozwoliło także na stworzenie jego zarysu oraz planu dalszego działania.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- "Moda na peronie" w Trzebini. Modele i modelki przechadzali się po stacji
- Zespół Ludzie wydał drugi teledysk. Zobacz klip do utworu "Usiądź obok"
- Powiat chrzanowski. Nagrodzono społeczników oraz organizacje pozarządowe
- Małopolski Festiwal Smaku zawitał do Wygiełzowa. Tłumy odwiedziły skansen
- Szybowcowe tradycje Libiąża, czyli piknik "Skrzydła nad Libiążem"
- Wiedźmy i czarownice opanowały Zamek Lipowiec w Babicach. Zobacz zdjęcia