W jej blokach mieszka 25 tys. sądeczan. Do dyspozycji mają tylko 2250 miejsc parkingowych. 575 z nich znajduje się na osiedlu Milenium, zaprojektowanym w połowie XX w., kiedy nikt nie przewidywał gwałtownego rozwoju motoryzacji. - Nie ma już gdzie budować parkingów - ubolewa prezes Jasiński. - Dlatego projektując przebudowę pawilonu "Piast" założyliśmy wykorzystanie na ten cel piwnic.
Nie wiadomo, czy do realizacji tego zamierzenia dojdzie, ale obliczono, że pod ziemią zmieści się 80 aut. Spółdzielcy musieliby płacić za parking, by inwestycja się zwróciła.
Na ciasnym osiedlu w maju wybuchł pożar. Strażacy nie mogli dotrzeć do płonącego mieszkania, ponieważ drogę pożarową blokowały samochody. Musieli rozwinąć 100 metrów węży od hydrantu, aby walczyć z ogniem.
- Gdyby paliło się mieszkanie w wieżowcu, to nie można by podjechać pod blok 40-metrowym podnośnikiem - mówi brygadier Marian Marszałek z sądeckiej straży pożarnej. - Potrzebujemy placu o wymiarach 12 na 7 metrów, żeby rozstawić taki sprzęt.
Za pozostawienie aut na drodze pożarowej policja wystawia mandaty 100 zł. Mimo to kierowcy blokują przejazdy. Dlatego np. na osiedlu Barskim spółdzielnia zamontowała metalowe bramki, uniemożliwiające wjazd na taką drogę.
- W razie pożaru strażacy mogą je bez trudu wyciąć - dodaje prezes GSM Jasiński. W SM Beskid, do której należy ponad 2 tys. osób, w ostatnich latach wybudowano 20 miejsc parkingowych przy ul. Rokitniańczyków. Był też parking przy ul. Browarnej, ale stanęły tam dwa bloki.
- Do każdego mieszkania jest jedno miejsce parkingowe - zapewnia prezes Piotr Kruk.
W STBS wystarcza miejsca dla aut
W Nowym Sączu co miesiąc rejestruje się 750 aut. Osobowych jest już 33 726. Najmniejszy problem z parkowaniem pojazdów mają mieszkańcy bloków STBS. Pierwsze wybudowano pod koniec lat 90. XX wieku, uwzględniając szybki rozwój motoryzacji. - Już na etapie projektowania przyjęliśmy wyższe normy, określające liczbę miejsc parkingowych w stosunku do liczby mieszkań - mówi prezes STBS Andrzej Kita. W Polsce norma wynosi 0,8 miejsca postojowego na lokal. W STBS przyjęto 1,5. W efekcie na 576 mieszkań przypada dzisiaj 640 miejsc dla samochodów. Część z nich stanowią podziemne parkingi przy ul. 29 Listopada.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+