Wyniki ostatnich kilku edycji badania Barometr zawodów pokazują tendencję w skali regionu, która utrzyma się w 2024 roku. W 20 powiatach przewidywany jest problem z obsadzeniem stanowisk psychologów i psychoterapeutów. W 19 powiatach wystąpi deficyt kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, natomiast w 18 - kierowców autobusów oraz pielęgniarek i położnych. W większości powiatów Małopolski będzie występował problem z zatrudnieniem lekarzy i pielęgniarek. Niedobór kandydatów na nauczycieli odczują także dyrektorzy przedszkoli i szkół. Po raz pierwszy w tak dużej liczbie powiatów - bo aż w 11 - w deficycie pojawią się pracownicy służb mundurowych.
Braki kadrowe najczęściej sygnalizowano w powiecie tarnowskim i Tarnowie (53 grupy zawodów), Nowym Sączu (48), powiecie brzeskim (45) oraz powiecie nowosądeckim (44). Najmniej deficytów zostało wskazanych w powiatach: dąbrowskim i gorlickim (po 7).
Generalnie jeśli ktoś poszukuje pracy w Małopolsce, to na liczbę ofert nie będzie mógł narzekać. Lokalnie jednak z racji małej liczby ofert w niektórych zawodach, mogą występować problemy z jej znalezieniem. W skali całego regionu rok 2024 będzie trzecim rokiem z rzędu, w którym nie zmieni się sytuacja w grupie zawodów nadwyżkowych (w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców).
Ponownie jedynym zawodem, w którym można spodziewać się nadmiaru osób do pracy, będą ekonomiści. W Krakowie dołączą do nich dziennikarze, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy czy pracownicy administracyjni i biurowi. Deficyt dotyczy natomiast m.in. betoniarzy, brukarzy, listonoszy i kurierów czy pielęgniarek i położnych.
Na sytuację w poszczególnych branżach mogą wpłynąć rozwój technologii i rosnące znaczenie umiejętności cyfrowych, rola sztucznej inteligencji, optymalizacja łańcucha dostaw, starzenie się społeczeństwa oraz globalne wyzwania związane z wdrażaniem ESG – koncepcji zrównoważonego rozwoju. Mimo pewnych wyzwań związanych z migracją, demografią i sytuacją geopolityczną, rynek pracy w Małopolsce utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie, z perspektywą dalszego rozwoju - podsumowują eksperci.
Czym jest „Barometr zawodów"?
Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w nadchodzącym roku. Barometr grupuje zawody następująco:
- zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie;
- zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
- zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
