Międzynarodowe konsorcjum firm chce zbudować kompleks sportowo-rekreacyjny wraz z basenami przy ulicy Eisenberga. To inwestycja zapowiadana przez władze Krakowa od lat, na którą jednak w miejskiej kasie nie było pieniędzy. Teraz chętne spółki chcą wykonać ją za własne pieniądze. Następnie przez wiele lat zarządzałyby obiektem, czerpiąc z niego zyski.
Zainteresowani potentaci
Zarząd Infrastruktury Sportowej rozpoczął poszukiwania inwestorów w sierpniu 2013 r. Zgłosiła się tylko spółka Aquainwest, które zrzesza trzy poważne firmy: budowlaną Karmar z Warszawy - przedstawiciela francuskiego potentata Bouygues Construction, firmę Redeco zarządzającą centrami basenowym i tenisowym we Wrocławiu oraz Intesę Sanpaolo, największą włoską grupę bankową i jedną z czołowych w Unii Europejskiej.
Multum atrakcji
Gmina liczy po pierwsze na budowę odkrytego basenu rekreacyjnego o powierzchni 400-500 mkw. i głębokości 1,30 m z hydromasażami, dwóch brodzików ze zjeżdżalniami i fontannami dla dzieci oraz tzw. mokrego placu zabaw. Teren wokół ma zostać przystosowany pod trawiastą plażę, plac zabaw i - być może - siłownię na świeżym powietrzu. Dalej powstać mają trzy boiska do piłki plażowej, dostosowane do rozgrywek ogólnopolskich, z możliwością rozłożenia czasowych trybun. Alternatywą jest boisko wielofunkcyjne, które w zimie można by zamienić na lodowisko. Dodatkowo w planach są dwa boiska do gry w bule, stoły ping-pongowe, stoły do gry w szachy. Do tego ścieżki parkowe i ławki.
Równocześnie ma powstać budynek kompleksu SPA z rozbudowaną strefą saun (co najmniej sześć wraz z niezbędnym zapleczem). Ponadto niewielki basen rekreacyjny (150 mkw.), sale fitness wraz z siłownią i gastronomią. Powstać może także centrum rehabilitacji i hotel (choć zamiast niego ZIS wolałby dziewięć kortów do squasha).
Centrum ma obsługiwać parking wielopoziomowy na co najmniej 205 miejsc.
Sukces jest bliski
Zarównie urzędnicy, jak i inwestorzy przyznają, że porozumienie jest bliskie. Konsorcjum musi złożyć jeszcze oficjalną i ostateczną ofertę do rozpatrzenia urzędnikom. Paweł Popławski, kierownik działu planowania i przygotowania inwestycji ZIS, zaznacza, że firmy powinny się zdecydować na zarządzanie obiektem przez co najmniej 15 lat (maksimum 30). Te ciągle się zastanawiają. Poprosiły ZIS o wydłużenie terminu złożenia oferty do 15 września 2014. Jeżeli go dotrzymają, umowa z miastem może zostać podpisana jeszcze w tym toku, a centrum przy Eisenberga powstanie za dwa lata.
Niewykorzystany teren
Na terenie o pow. 1,8 ha, gdzie ma powstać centrum, jeszcze w latach 90. działał basen zakładów Polfy. Dziś jest w zarządzie ZIS. Prywatny dzierżawca prowadzi tu sezonowe lodowisko, a rowerzyści grają w bike-polo w starych nieckach basenu. Generalnie teren pozostaje jednak niewykorzystany.
Z nowego centrum korzystać będą mogli wszyscy krakowianie, ale w szczególności szkoły. W jego sąsiedztwie, przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11. Niewiele dalej Młodzieżowy Dom Kultury. Z kolei przy ul. Grochowskiej 20 mamy Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Władze miejskie mają wspierać centrum, opłacając zajęcia sportowe na jego terenie dla dzieci i młodzieży szkolnej.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
