W ramach drugiego etapu internetowego plebiscytu pn. „Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego” edycja 2022 dokonano wyboru spośród piętnastu zgłoszonych pozycji. Aż 333 internautów wskazało na Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową "Lubogoszcz" w Kasince Małej w Gminie Mszana Dolna.
Jak informuje profil, wiosną 1923 roku na Lubogoszcz zawitała grupa Polaków i Amerykanów z popularnej w latach międzywojennych (szczególnie w Krakowie) organizacji YMCA (Young Men's Christian Association - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej – założone w 1844 roku w Londynie, od 1851 roku obecnie w USA), by szukać odpowiedniej lokalizacji pod stały obóz młodzieżowy. Uwagę zwrócono na urokliwą polanę zlokalizowaną na zachodnim stoku Lubogoszczy, obok tajemniczego jeziorka nazywanego przez miejscowych "Żabim Okiem". To zniknęło wskutek suszy w 1931 roku, a w jego miejscu powstał basen pływacki o wymiarach 8x25 metrów – obecnie jeden z najwyżej zlokalizowanych obiektów tego typu w polskich górach.
- To najstarsze schronisko w Beskidzie Wyspowym. W przyszłym roku będzie obchodziło stulecie swojego istnienia – zauważa Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".
Jak czytamy na stronie ośrodka w latach 1926-1939 oraz 1945-1949 niezliczoną ilość młodzieżowych obozów zorganizowała i poprowadziła Krakowska YMCA. A były to zgrupowania niezwykłe, dla młodzieży robotniczej, inteligenckiej a nawet dla chłopców „z ulicy” – przede wszystkim udało się wykształcić na Lubogoszczy szereg obozowych tradycji a głównie każdorazowego zostawiania po sobie trwałych pamiątek w formie obozowych prac (jak np. żywopłoty, fragmenty chodników, schody do basenu czy pomoc miejscowym rolnikom).
Baza została zlokalizowana w wyjątkowym miejscu, na zboczu góry Lubogoszcz (968 m n.p.m.), otoczona lasami, w klimacie korzystnym dla zdrowia i hartowania organizmu, zbliżonym do mikroklimatu rabczańskiego, przyjaznego szczególnie dzieciom.
Goście mogą korzystać ze świetnie przygotowanej infrastruktury do zajęć sportowych: w plenerze oraz w sali dydaktycznej czy mini sali gimnastycznej. Na terenie bazy można oczywiście rozpalić ognisko. W ofercie są 3 budynki całoroczne z pełnym węzłem sanitarnym, 15 domków kempingowych z sanitariatami w budynkach głównych czy stołówka (możliwość degustacji tradycyjnych potraw zagórzańskich).
We wrześniu br. informowaliśmy, że dojazd do bazy jest utrudniony. Prowadzi do niego droga leśna znajdująca się na gruntach prywatnych. Dojedzie tam auto terenowe, ale osobowe nie ma już szans.
- Prowadzimy rozmowy z gminą od kilku lat. Najważniejsze jest dogadanie się w właścicielami poszczególnych gruntów, na których przebiega droga. Ośrodek ma już sto lat, kiedyś panowały inne standardy i faktycznie zamysł był taki, by baza znajdowała się w trudno dostępnym miejscu, by można było w pełni wypocząć na łonie natury, jakby odciąć się od świata. Teraz są jednak inne czasy i taki ułatwiony dojazd byłby bardzo potrzebny. Są różne sytuacje, ale chodzi też o wygodę naszych gości – przyznawał w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Jerzy Kościelny, wicedyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. „Szarych Szeregów” w Krakowie, pod który podlega placówka w Kasince Małej.
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!
Kryzys energetyczny
