FLESZ - Gotowanie dla relaksu. To nowa pasja Polaków
Przed laty na Modyni stała drewniana konstrukcja, jednak materiał z jakiego została wykonana nie był odporny na wpływy temperatur i zmiany pogody. Wieża widokowa została zniszczona przez huragan w latach 80. minionego wieku. Gmina Łącko kilka lat starała się o uzyskanie pozwoleń oraz zdobycie środków na budowę nowej wieży widokowej w tym atrakcyjnym turystycznie miejscu.
Górą Zakochanych nazwali Górę Modyń uczestnicy wycieczek pod hasłem: Odkryj Beskid Wyspowy. Z nazwą związana jest bardzo ciekawa i romantyczna historia, wiele par wyznawało sobie tam miłość. Były nawet zaręczyny podczas pieszych wypraw, które organizuje Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
- Podczas jednej z wypraw doszło aż do pięciu zaręczyn. Dlatego nazywamy Modyń Górą Zakochanych. Już się ta nazwa przyjęła, bo to miejsce miłości, można tam spotkać swoją drugą połówkę - zapewnia z uśmiechem Czesław Szynalik i zachęca do udziału w pieszych wędrówka na Górę Zakochanych. -Spotkanie na Modyni gwarantuje szczęście i miłość na lata - przekonuje.
Góra Modyń stanowi punkt styczny trzech gmin: Łącka, Łukowicy i Kamienicy. Punkt położony jest ponad 1000 metrów na poziomem morza, na terenie aż pięciu miejscowości. Na szczycie powstanie drewniana wieża, z której widok będzie rozpościerał się na szczyty Beskidów, Pienin i Tatr. Jak na razie, można podziwiać stamtąd szerokie panoramy. Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę drewnianej konstrukcji, której budowa została rozłożona na dwa lata. Powinna być gotowa w 2021 roku.
Budowa wieży to inicjatywa gminy Łącko, która od czterech lat starała się o pozyskanie dofinansowań i pozwoleń. Właściciele lasów w Woli Piskulinej i Woli Kosnowej zgodzili się na budowę wieży na ich terenie. Dotację uzyskano w ramach programu „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” na lata 2014-2020 w ramach naborów przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania Brama Beskidu.
- Tak udało się zdobyć ponad 253 tys.zł. Szacowany koszt budowy to ok. 600 tys, ale dopiero przetarg pokaże ile ta inwestycja pochłonie pieniędzy - zaznacza Paweł Dybiec, zastępca wójta gminy Łącko.
- Zwróciliśmy się również do samorządu gmin Kamienica i Łukowica, oni również zadeklarowali, że dołożą pieniądze w ramach wkładu własnego do budowy wieży - mówi zastępca wójta.
Projekt architektonicznie będzie nawiązywał do istniejącej już wieży na Koziarzu. Wieża będzie wyposażona w kamerę, dzięki której będzie można obserwować co dzieje się wokół, oraz podziwiać widoki. Przewidziano też budowę małej altanki przeznaczonej do odpoczynku.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
