Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny prezent dla malucha

Milena Kochanowska
bruno fidrych/polskapresse
Żeby zabawka cieszyła i była bezpieczna, musi być dostosowana do wieku dziecka. Jak wybrać dla dzieci odpowiedni prezent - radzi Milena Kochanowska

1. Konieczny atest
Jeszcze przed zakupem warto zainteresować się, czy nasz prezent, szczególnie dla młodszego dziecka, ma nie tylko obowiązkowy znak CE, który świadczy o tym, że zabawka jest zgodna z normami, ale i atest Państwowego Zakładu Higieny lub Instytutu Matki i Dziecka.

2. Tworzywo
Zwróćmy uwagę na to, z czego wykonana jest zabawka - zwłaszcza, czy nie zawiera substancji toksycznych.

3. Pod napięciem
W żadnym wypadku nie decydujmy się na kupno zabawek i gier zasilanych napięciem wyższym niż 24 V, jeśli nie są opatrzone znakiem bezpieczeństwa.

4. Zasady bezpieczeństwa
Stosowane w zabawkach części takie jak: śruby, wkręty, nity itd. nie mogą mieć ostrych krawędzi lub końców, które mogłyby grozić skaleczeniem. Druty i pręty powinny mieć odpowiednio zabezpieczone końce. Zabawki składane (krzesełka, stoliki, tablice itp.) muszą mieć zabezpieczenia przed przypadkowym ich złożeniem.

Zabawki zakrywające twarz dziecka (maski, skafandry, hełmy itp.) powinny mieć odpowiednie otwory wentylacyjne umożliwiające swobodny dostęp powietrza i oddychanie. Muszą być tak wykonane, by dziecko mogło w każdej chwili samodzielnie je zdjąć. Nie zaleca się kupowania ich dla dzieci poniżej trzech lat.

Domki, kufry, namioty itd. powinny być tak wykonane, by dziecko mogło samo do nich wchodzić i wychodzić bez pomocy osób trzecich. Zabawki przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu (latawce)muszą mieć sznury i linki nie przewodzące prądu elektrycznego.

Przedmioty przeznaczone do zabawy, zawierające źródło ciepła nie mogą grozić zapaleniem się zabawki ani oparzeniem dziecka. Tego typu zabawki poleca się dzieciom powyżej siódmego roku życia. Nie pozwólmy bawić się dziecku uszkodzoną zabawką.

5. Sprzedawca doradzi
Prezenty dla dzieci kupujmy raczej w specjalistycznych sklepach zabawkarskich. W przypadku bardziej skomplikowanego przedmiotu, poprośmy o radę sprzedawcę. Do jego obowiązków należy udzielenie nam wyczerpujących informacji, na podstawie których podejmiemy odpowiednią decyzję.
Nie kupujmy zabawek w marketach, bo tam nikt nam nie pomoże w podjęciu decyzji. Nie kupujmy ich również na targowiskach. Większość z nich tam sprzedawanych pochodzi z importu. Zwykle są tandetne i mogą być niebezpieczne. Zazwyczaj bowiem nie wiemy z czego zabawka została wyprodukowana.

6. Reklamacje
Kupioną na straganie zabawkę trudno reklamować, bo handlujący nie poczuwają się do odpowiedzialności, tym bardziej, że nie mamy rachunku, który jest dowodem zakupu. A za towar zawsze odpowiada sprzedawca i do niego należy zgłaszać reklamacje. Zabawki podlegają takim samym prawom, jak każdy inny towar. To, że przedmiot pochodzi z importu, nie oznacza, że sprzedawca zwolniony jest z odpowiedzialności za jego sprzedaż. W razie uznanej reklamacji przysługuje nam naprawa, wymiana towaru na nowy lub - w razie wad nie do usunięcia, bądź niebezpiecznych - zwrot pieniędzy.

7. Odszkodowania
Sprzedaż wadliwych towarów pociąga nieraz za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą. Bywają nawet zabawki tak niebezpieczne, że handel nimi uznany jest za czyn niedozwolony.
W razie szkody odpowiada sprzedawca, albo producent. Wina pierwszego może polegać np. na niedołożeniu należytej staranności w sprawdzeniu odbieranego towaru od producenta czy hurtownika, złym przechowywaniu, lub nie dołączeniu czytelnej instrukcji lub nie przekazaniu stosownych ostrzeżeń.

Odpowiedzialność producenta za wprowadzenie do obrotu rzeczy niebezpiecznej z wadami opiera się na zasadzie winy. Wina może polegać na korzystaniu z wadliwego projektu przy produkcji rzeczy, nieodpowiednim jej wytwarzaniu, stosowaniu niewłaściwych materiałów lub na złym montażu. Wówczas poza rekompensatą materialną (koszty leczenia, zniszczonego ubrania itp.) konsument może dochodzić kwoty z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę moralną.

Występując przeciwko producentowi musimy jednak udowodnić powstanie szkody oraz to, że jej wyrządzenie pozostaje w związku przyczynowym z istnieniem wady towaru, a także, że wadę spowodował producent nie przestrzegając norm technicznych, organizacji produkcji, należytej kontroli itp.

W praktyce droga dowodowa okazuje się nieraz trudna. Lepiej więc zwrócić uwagę co kupujemy.

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska