W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca.
Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe.
- Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn stanów zagrożenia życia. Świadomość i wiedza o chorobach kardiologicznych jest szczególnie istotna w ostatnich latach z uwagi na pandemię COVID-19 i jej powikłania, które w społeczeństwach nierzadko pojawiają się w formie chorób serca. Jako Fundacja NEUCA dla Zdrowia zachęcamy do regularnego monitoringu swojego zdrowia i w związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych na badania kardiologiczne. Dodatkowo, w naszym Kardiobusie udostępniamy możliwość samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi - podkreśla Bogusława Golus-Jankowska, Prezes Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków w latach 2013-2018. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas wzrasta.
Zagrożenie również stanowi insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowanym badaniem pod tym samym (wybranym z ww. trzech) adresem, gdzie odbywać się będą badania. Akcja odbywa się w godzinach 10 - 15:00, ilość miejsc jest ograniczona.
Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji Aktualności.
- Zapraszamy na stronę Fundacji Neuca, gdzie będzie można znaleźć więcej informacji – dodaje Prezes Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
O Fundacji
Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCE jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
