Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia: "Zakażenie meningokokowe jest wywoływane przez bakterie - dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami (z łac. Neisseria meningitidis). Meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej u zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania) lub przez kontakt bezpośredni (np. podczas intymnego, głębokiego pocałunku)".
Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Mimo to, najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do pięciu lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat.
Zakażenia meningokokowe występują na ogół sporadycznie, ale niekiedy bakterie te mogą wywoływać ogniska epidemiczne lub epidemie. Meningokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Mogą również wywoływać, chociaż nieporównywalnie rzadziej, zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, przeciętnie 3-4 dni.
Metodą profilaktyki zakażeń meningokokowych są szczepienia ochronne.
Jakie są objawy zakażenia meningokokami?
Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia: "Diagnoza zakażenia meningokokowego może być niezwykle trudna. Dodatkowo choroba może rozwijać się bardzo szybko, a jej przebieg jest zwykle bardzo ciężki. Objawy nie występują w określonej kolejności, a część z nich może nie wystąpić w ogóle. Choroba diagnozowana jest w wielu przypadkach bardzo późno gdyż w początkowej fazie zakażenia chorzy zgłaszają objawy podobne do przeziębienia: osłabienie, gorączkę, bóle stawowe i mięśniowe, ogólne złe samopoczucie".
W przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych występują objawy tzw. oponowe: silny ból głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, drgawki, światłowstręt, senność.
- Objawy sepsy są różne, w zależności od jej ciężkości. Charakterystycznym, ale nie zawsze obecnym, objawem w postępującej sepsie meningokokowej jest wysypka wybroczynowa; plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy, które nie bledną pod naciskiem - tłumaczy resort zdrowia.
Z kolei zakażenie meningokokami u małych dzieci przebiega nieco inaczej. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że u dzieci poniżej 2 roku życia najczęściej obserwuje się następujące objawy: gorączka, zimne dłonie i stopy, brak apetytu, wymioty, biegunka, rozpaczliwy płacz lub kwilenie, senność lub drażliwość, odchylenie głowy do tyłu, osłupienie, pulsujące ciemiączko u niemowląt, wybroczyny na skórze.
Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom
