https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w czerwcu 2023 w Krakowie spadło do 2 procent. Notujemy też wzrost liczby pracowników z Ukrainy

Ewa Wacławowicz
archiwum PPG
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie opublikował kolejny raport Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy. Dowiadujemy się z niego, że bezrobocie w czerwcu br. w Krakowie wyniosło 2 procent oraz, że prace w naszym mieście podejmuje już o 27 procent więcej obywateli Ukrainy niż w 2022.

Pracy poszukiwać można na wiele sposobów. Dotyczy to zarówno przypadków, gdy zatrudnienie ma następować krótko- jak i długoterminowo. Popularne jest wyszukiwanie ofert na własną rękę (35 proc. wskazań), z wykorzystaniem portali ogłoszeniowych(95 proc. wskazań), duża część kandydatów szuka pracy poprzez znajomych (50 proc.), przez media społecznościowe (49 proc.), a także korzysta z ofert składanych do powiatowych urzędów pracy czy agencji zatrudnienia (33 i 16 proc.).

W czerwcu 2023 roku liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie utrzymuje się na zbliżonym poziomie do tego samego miesiąca w roku poprzednim.

"Spośród 2128 ofert pracy, aż 1953 (czyli około 91,8 proc.) to oferty złożone w ramach procedury informacji starosty dotyczących lokalnego rynku pracy oraz oferty pracy sezonowej w ramach procedury zezwolenia na pracę sezonową (a więc łączących się z zatrudnianiem cudzoziemców). Podobne proporcje występowały również w latach 2022 i 2021, gdzie odpowiednio 87,6 proc. oraz 87,2 proc. ofert należało do ww. kategorii" - czytamy w raporcie Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu do roku 2021 zaobserwowano wyraźny spadek liczby wolnych miejsc pracy zgłoszonych do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Możliwy wpływ na ten fakt mogło mieć przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pracę i pobyt cudzoziemców na terenie kraju, wynikające z tzw. ustawy covidowej, a także, wpływ związany z wybuchem wojny na Ukrainie.

W czerwcu 2022 pracę podjęło 1875 pracowników z Ukrainy. W tym roku, liczba ta wzrosła już do 2377 osób, tj. aż o prawie 27 proc., co może wskazywać na dalszy trend wzrostowy - informuje Grodzki Urząd Pracy.

Do najbardziej obleganych stanowisk w czerwcu br. należały m.in.: pakowacz ręczny, pracownik wykonujący prace proste, kierowca samochodu osobowego, dostawca potraw czy pracownik utrzymania czystości.

Chcesz porozmawiać z Lincolnem? Meta tworzy chatboty z osobowością

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska