FLESZ - Do 12 dni w roku pracy zdalnej. Jest projekt ustawy

Przygotowanie dzielnicowej mapy bezrobocia w Krakowie zajęło się powstałe w marcu 2021 r. Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy.
- Pierwsze wydanie opracowania zainspirowane zostało rosnącymi, szczególnie w okresie drastycznie zmieniającej się w czasach pandemii rzeczywistości ekonomicznej i społecznej, potrzebami związanymi nie tylko ze zobrazowaniem obecnej sytuacji - ale również, a być może przede wszystkim, rosnącą koniecznością stworzenia takiego instrumentu, który pozwalałby przewidywać i planować adekwatne do potrzeb rynku pracy obszary reakcji i interwencji – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Jak widać na załączonej mapie, bezrobocie na koniec 2020 roku było wyższe w każdej dzielnicy w stosunku do końca 2019 roku. Największy wzrost bezrobotnych odnotowano w Nowej Hucie – z 1183 do 1993. Drugą dzielnicą z najwyższym bezrobociem jest Prądnik Biały (wzrost z 960 do 1476), a trzecią Bieżanów-Prokocim (wzrost z 895 do 1339).
Najniższe bezrobocie jest w Łagiewnikach-Borku Fałęckim (wzrost 205 do 308), w Zwierzyńcu (wzrost 235 do 341) i w Bronowicach (wzrost z 256 do 360). Oczywiście należy pamiętać, że mowa tutaj o zarejestrowanych bezrobotnych, a nie ogólnej liczbie osób nieparających się żadną formą zajęcia zarobkowego.
W całym 2020 roku w Krakowie przybyło 5814 zarejestrowanych bezrobotnych. Największy przyrost procentowy był w Swoszowicach (o 82 proc., z 245 do 448), Podgórzu (81 proc., z 727 do 1320) oraz w Nowej Hucie (o 68 proc.).
Liczba bezrobotnych w całym Krakowie, zarejestrowanych w GUP, wynosi 16 tys. 211 osób (stan na koniec stycznia 2021). Jest to wzrost o 498 osób w stosunku do końca roku 2020.
"Trudna sytuacja dotyka wyraźnie osób poniżej 25 roku życia. Tym osobom przyszło wejść na rynek pracy w momencie kiedy podaż pracy, w porównaniu do roku poprzedniego, zmniejszyła się znacznie. Bez wątpienia dla ludzi poniżej 25 roku życia COVID-19 będzie miał ogromny wpływ na ich karierę zawodową. Analizowane dane i wskaźniki mogą w niektórych pozycjach prowadzić
do pesymistycznych wniosków. Jednocześnie mamy nadzieję, że aktualna trudna sytuacja poprawi się, a z biegiem czasu pojawią się wyczekiwane pozytywne trendy" - czytamy w podsumowaniu raportu Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!