https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biało-Czerwoni powalczą o medal? Dziś ruszają piłkarskie mistrzostwa Europy U17. Na dzień dobry Orlęta zagrają z Irlandią

Łukasz Konstanty
Oby na Węgrzech Biało-Czerwoni mieli jak najwięcej powodów do radości.
Oby na Węgrzech Biało-Czerwoni mieli jak najwięcej powodów do radości. Fot. Grzegorz Olkowski / polska press
Już dziś reprezentacja Polski U17 rozpocznie udział w mistrzostwach Europy do lat 17, które odbywać się będą na Węgrzech. Do rywalizacji o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej przystąpi szesnaście zespołów podzielonych na cztery grupy. Biało-Czerwoni rywalizować będą z Irlandią, Węgrami i Walią.

Od momentu, gdy w 2002 roku zmieniono kategorie wiekowe odbywających się turniejów juniorskich, nasz zespól uczestniczył w rywalizacji o miano najlepszej europejskiej drużyny do lat 17 zaledwie trzy razy. Największy sukces odnotowaliśmy w 2012 roku, kiedy to udało się wywalczyć brązowy medal, a członkami zespołu byli m.in. Karol Linetty, Mariusz Stępiński i Dariusz Formella. W pozostałych dwóch przypadkach kończyliśmy przygodę już po fazie grupowej.

Sukcesy podczas mistrzostw Europy U16

Znacznie większe sukcesy nasi juniorzy odnosili w latach 90., gdy oficjalna nazwa zmagań brzmiała: mistrzostwa Europy do lat 16. Niedawno, bo 8. maja, minęło 30 lat od meczu, w którym Biało-Czerwoni pokonali Włochów 1:0. Stawką spotkania był tytuł mistrzowski w tej kategorii wiekowej, a jedyną bramkę zdobył wówczas Marcin Szulik.

W finale, z gorszym niż 30. lat temu skutkiem, nasz zespół zagrał także w 1999 roku (srebro wywalczyli m.in. Wojciech Łobodziński, Sebastian Mila, Rafał Grzelak i Radosław Matusiak). Z kolei w 1990 roku Biało-Czerwoni, wśród których byli m.in. Arkadiusz Onyszko, Krzysztof Ratajczyk, Sławomir Wojciechowski i Jacek Chańko, zdobyli brązowy krążek.

Do największych sukcesów spróbuje nawiązać drużyna dowodzona przez Marcina Włodarskiego. Wspomniany szkoleniowiec z kadrą (wówczas jeszcze U16) pracę rozpoczął w listopadzie 2021 roku, a oficjalnie opiekunem rocznika został na początku 2022 roku. Pod jego wodzą drużyna przebrnęła przez dwustopniowe eliminacje, zarówno w pierwszej jak i drugiej fazie odnosząc po dwa zwycięstwa i ponosząc po jednej porażce.

Ofensywna gra Biało-Czerwonych

Siłą drużyny, która zagra o jak najlepszy rezultat na Węgrzech, z pewnością jest ofensywa. Przekonali się o tym chociażby Belgowie, którzy podczas lutowego turnieju towarzyskiego w Hiszpanii aż pięciokrotnie musieli wyciągać piłkę z bramki. W ciągu ostatniego roku podobną liczbę goli w meczach z Biało-Czerwonymi tracili także chociażby Anglicy, Szwedzi czy Słowacy.

– Na pewno nie jest to przypadek, że strzelamy sporo goli. Pozwalamy chłopcom grać w piłkę, a oni już robią resztę – ocenił opiekun polskiej ekipy dodając, iż cieszy go, iż w spotkaniach z bardziej renomowanymi rywalami jego podopieczni potrafią grać nie tylko ofensywnie, ale że ów styl przekłada się także na skuteczność. Trener musi jednak pilnować, by młodzi kadrowicze nie uwierzyli za bardzo w swoją wielkość. Tak było chociażby po rozgromieniu Anglii w Pucharze Syrenki – miesiąc później z Czarnogórą na inaugurację pierwszej rundy eliminacji przyszła niespodziewana porażka 0:2.

Polacy powalczą na Węgrzech o medal?

Z jakimi planami i nadziejami na Węgry udali się nasi reprezentanci? - Naszym celem jest rozegrać każdy mecz w naszym stylu oraz zdominować każdego przeciwnika. Pragniemy być jedną z pięciu najlepszych drużyn turnieju – powiedział (za sport.tvp.pl) Włodarski, który na turniej nie zabrał m.in. Jana Faberskiego z Ajaksu Amsterdam, tłumacząc to faktem, iż postawił na tych chłopaków, których miał regularnie do dyspozycji podczas zgrupowań.

Los sprawił, że w fazie grupowej Biało-Czerwoni nie zmierzą się z żadną z ekip, która uważana jest za jedną z najmocniejszych. Schody mogą jednak zacząć się już w ćwierćfinale, w którym, w przypadku awansu, nasz zespół zmierzy się z ekipą z grupy B – a w niej rywalizować będą Hiszpanie, Włosi, Serbowie i Słoweńcy. Potencjalnym przeciwnikiem w walce o strefę medalową będziemy jednak martwić się, w co głęboko wierzymy, w czwartek 23 maja – tego dnia zakończy się bowiem faza grupowa w dwóch najbardziej interesujących nas grupach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Terminarz meczów reprezentacji Polski U17
17 maja (środa), 16:30, Polska - Irlandia (Budapeszt)
20 maja (sobota), 20:00, Polska - Węgry (Felcsut)
23 maja (środa), 20:00, Polska - Walia (Budaors)

Kadra reprezentacji Polski na turniej finałowy ME U17

Bramkarze: Axel Holewiński (Pogoń Szczecin), Miłosz Piekutowski (Jagiellonia Białystok), Jakub Stępak (Wisła Kraków)

Obrońcy: Nico Adamczyk (Borussia Dortmund - Niemcy), Michał Gurgul (Lech Poznań), Piotr Kowalik (Sandecja Nowy Sącz), Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków), Igor Orlikowski (Zagłębie Lubin), Dominik Szala (Górnik Zabrze)

Pomocnicy: Karol Borys (Śląsk Wrocław), Igor Brzyski (Lech Poznań), Szymon Kądziołka (Stal Rzeszów), Krzysztof Kolanko (Górnik Zabrze), Krzysztof Kurowski (Śląsk Wrocław), Filip Rejczyk (Legia Warszawa), Maksymilian Sznaucner (PAOK Saloniki - Grecja), Filip Wolski (Lech Poznań)

Napastnicy: Mike Huras (VfB Stuttgart - Niemcy), Daniel Mikołajewski (Parma Calcio - Włochy), Mateusz Skoczylas (Zagłębie Lubin), Oskar Tomczyk (Lech Poznań)

Trener: Marcin Włodarski.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska