W piątkowy wieczór krakowianie mogli zobaczyć na placu Bohaterów Getta niezwykły spektakl przywołujący pamięć pomordowanych w getcie krakowskich Żydów - plenerowe przedstawienie „Biedni Polacy patrzą na getto” w reżyserii Jerzego Zonia.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w szczególnym miejscu. Eksponaty muzealne placu Bohaterów Getta (zwanego kiedyś placem Zgody) - krzesła - posłużyły za tło działań aktorskich dla tancerzy, aktorów, statystów i muzyków.
Pomnikowe krzesła, które znajdują się dziś na placu, stanowią formę upamiętnienia dramatycznych wydarzeń związanych z likwidacją krakowskiego getta w 1943 roku. Nawiązują do wspomnień Tadeusza Pankiewicza, właściciela sąsiadującej z placem Apteki „Pod Orłem”: „Na placu Zgody niszczeje nieprzeliczona ilość szaf, stołów, kredensów i innych mebli, przenoszonych nie wiadomo po raz który z miejsca na miejsce”.
W 2005 roku artyści ustawili na placu 33 rzeźby krzeseł z metalu oraz 37 mniejszych kopii dużych krzeseł. Krzesła, na których każdy może usiąść, są symbolem tragedii mieszkańców getta i przywołują pamięć o nich.
Scenariusz spektaklu przygotował Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, który jest jednocześnie reżyserem wydarzenia. Choreografię opracował Michaił Zubkow, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, a muzykę zespół Kroke.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
FLESZ - Przepisy regulujące poruszanie się elektrycznymi hulajnogami właśnie weszły w życie
