12 i 13 maja Muzeum Krakowa po raz dziewiąty zaprasza do udziału w wydarzeniu upamiętniającym wojenne losy krakowian - „Pamiętaj z nami”. Tegorocznej odsłonie przyświeca hasło „Oblicza bohaterstwa w czasie wojny”.
Choć na starcie staną biegacze, bieg „Pamiętaj z nami” to nie są zawody, jak podkreśla Beata Łabno, a nieoczywisty sposób upamiętnienia.
- Liczą się, oczywiście, wyniki, mamy świetne nagrody pieniężne i rzeczowe, ale najważniejsze jest to, żeby się solidaryzować, żeby wziąć udział – mówi kustoszka. - Bieg trwa 60 minut więc trasę można przebiec lub przejść. Z doświadczenia wiem, że ten bieg wyzwala mnóstwo pozytywnych emocji, uczestnicy sobie pomagają, bo nie wyniki są tu najważniejsze. Na chwilę będziemy musieli zamknąć aleje dla ruchu samochodowego, zachęcam kierowców, by dali pozytywny znak, uśmiechnęli się.
Pięciokilometrowa trasa wiedzie tym samym szlakiem, co zazwyczaj: miejscami związanymi z historią II wojny światowej. Bieg wystartuje z oddziału Muzeum Krakowa przy ul. Pomorskiej, gdzie podczas okupacji mieściła się siedziba Gestapo. O godz. 11.55 wystartują osoby z niepełnosprawnością ruchu, a w samo południe pozostali uczestnicy biegu. Następnie biegacze przemierzą ulicę Łobzowską, Planty, Bulwary Wiślane, Kładką Bernatka na plac Bohaterów Getta, gdzie o godz. 13.30 przewidziana jest uroczysta dekoracja zwycięzców, w tym wręczenie Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Nagrody Specjalnej Krakowskiego Klubu Sportowego Jura Moto Sport dla najliczniejszej drużyny. Dekoracji drużyn dokona więźniarka trzech niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych AL/KL Plaszow, KL Auschwitz i AL Brünnlitz – Niusia Karakulska.
Zapisy na bieg zostały już zamknięte, wszystko wskazuje, że w tym roku „Pamiętaj z nami” będzie biegiem tysiąca krakowian i krakowianek, choć na starcie staną także Hiszpanie, Słowacy, Ukraińcy oraz mieszkańcy całej Polski – w tym dniu, wszyscy stają się krakowianami.
- Historia pokazuje, że wciąż trzeba przypominać te wydarzania. Choć nauczyciele historii i muzealnicy chyba ponieśli klęskę, jeśli patrzeć na to, co się dzieje na świecie. Może, jeśli ktoś przebiegnie pięć kilometrów ze świadomością, dlaczego bierze udział w tym wydarzeniu, lepiej zrozumie i zapamięta – dodaje Beata Łabno.
„Pamiętaj z nami” to jednak nie tylko bieg, ale też warsztaty, oprowadzania i wykłady.
W piątek 12 maja, o godz. 16.30 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony placowi Bohaterów Getta.
- Jesteśmy ciekawi, czy zostały zrealizowane cele, jakie sobie zakładali architekci w związku z takim upamiętnieniem tego miejsca. Jak twórcy oceniają projekt po latach? Czy krakowianie, którzy mieli przed laty różne zastrzeżenia co do tego projektu, zmienili zdanie? Czy w ogóle to miejsce nas w jakiś sposób porusza, czy może przechodzimy tamtędy obojętnie? Czy w ogóle wiemy, co oznaczają te krzesła? Czy wypada tam zrobić sobie zdjęcia ślubne? Tematów związanych z placem Bohaterów Getta jest wiele, chcemy je poruszyć – mówi Beata Łabno.
W wydarzeniu wezmą udział m.in. twórcy upamiętnienia, architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak. Organizatorzy zapraszają na nie także mieszkańców.
Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy
