Kontrowersje w Ropicy. Albo bierzmowanie, albo poparcie dla Strajku Kobiet
Sakrament bierzmowania ma być udzielony uczniom na początku lutego, a przygotowaniem młodzieży zajmuje się proboszcz ks. Stanisław Makowiecki. To właśnie proboszcz podsunął uczniom oświadczenie, które wzbudziło kontrowersje rodziców.
Kandydaci do bierzmowania mieli podpisać oświadczenie w którym deklarują, że nie popierają strajku kobiet, a więc jak wynika z jego treści: „postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia”. Druga część oświadczenia to wezwanie do skasowania treści związanych ze strajkiem kobiet w mediach społecznościowych popierających ogólnokrajowe protesty, ale i potwierdzenie, że doszło już do ich skasowania.
Odpowiedź kurii dot. zachowania proboszcza z Ropicy
O komentarz w tej sprawie i odpowiedzi na pytania: Czy to wytyczne dla całej diecezji? Czemu mają one służyć? Czy młody człowiek, który nie podpisze oświadczenia nie będzie mógł przyjąć sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej? Jak weryfikowane będzie spełnienie wymogów oświadczenia? oraz Czym będzie skutkowało ponowne wprowadzenie treści o których mowa na profile społecznościowe uczniów już po bierzmowaniu? Wczoraj drogą e-mailową poprosiliśmy ks. mgr. lic. Tomasza Nowaka, rzecznika prasowego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Dzisiaj otrzymaliśmy telefon, w którym ks. Nowak poinformował nas, że w związku z wieloma zapytaniami w sprawie, stanowisko wyda kanclerz kurii ks. Piotr Steczkowski.
Jego treść publikujemy poniżej:
Rzeszów, 26 stycznia 2021 r.
Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie
ws. przygotowania do bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego
w Ropicy Polskiej
- 1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.
- 2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i zachowaniem.
- 3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.
ks. Piotr Steczkowski
kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
