Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa na miecze na Kopcu Krakusa [Zdjęcia]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
We wtorek 2 kwietnia, na Kopcu Krakusa przez cały dzień odbywa się tradycyjne krakowskie święto - Rękawka. Kilkaset osób, które już odwiedziły kopiec mogły zobaczyć m.in. zrekonstruowane średniowieczne osady, obrzęd rozpalania ognia na szczycie kopca czy bieg wojów.

Chociaż kopiec Krakusa jak rzadko w czasie Rękawki pokryty jest śniegiem, na miejsce od rana przybywały tłumy krakowian.

Impreza rozpoczęła się chwilę po godz. 11 od prezentacji drużyn wojowników przybyłych na Rękawkę.

W samo południe na szczycie Kopca odbył się tradycyjny obrzęd rozpalania ognia, który symbolizuje nadejście wiosny.

Przybyli na wydarzenie mieszkańcy mogli skorzystać także z wróżby pomyślności udzielanej przy pomocy kołaczy i toczonych z kopca jaj.

O 13 odbył się bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła Kopca, który cieszył się wielkim zainteresowaniem widzów.

Oprócz tych atrakcji, w programie wydarzenia znajdą się m.in. pokazy rzemiosł tradycyjnych, konkursy sprawności rycerskich, pogadanka historyczna o wróżbach słowiańskich, wróżby przyświątynne, bitwa poprzedzona wróżbami wojennymi, rekonstrukcja słowiańskiego pochówku oraz świątyni przedchrześcijańskiej, koncerty, pokazy życia codziennego we wczesnym średniowieczu i wiele innych atrakcji dla całej rodziny.

Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2001 roku. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne.

Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci króla - według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach - stąd nazwa święta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska